Reklama

SoC Microsoftu SQ2 na zdjęciu Surface Pro X z Windowsem 11

SoC Microsoftu, Microsoft SQ2, Soc Microsoft, Surface Pro X z Windowsem 11

Do sieci wpadła następna generacja tabletu Microsoft Surface Pro X, który pojawił się nie tylko z nadchodzącym systemem Windows 11, ale też wyjątkowym układem SoC Microsoftu SQ2. 

Układ SoC Microsoftu SQ2 pokazał się w nowym Surface Pro X

SoC Microsoftu brzmi poważnie, jeśli przypomnimy sobie m.in. wyjątkowość M1 Apple, czy dążenia Qualcomma do osiągnięcia podobnego sukcesu na rynku SoC dla desktopów. Microsoft najwyraźniej również pragnie kawałek tortu dla siebie i ponoć może już nieoficjalnie pochwalić się swoim własnym procesorem, który jest wynikiem współpracy projektowej z firmą Qualcomm. Ta współpraca została przedsięwzięta w celu opracowania SoC, cechującego się zarówno wysoką wydajnością, jak i energooszczędnością. 

Czytaj też: Monitor xScreen pozwala stworzyć laptop z konsoli Xbox Series S

W ramach tej współpracy Qualcomm zapewnił sam układ, a wkład Microsoftu sprowadził się do funkcji obecnej w Windows 11 w postaci emulacji x86-64. Ta pozwala na bezproblemowe uruchamianie natywnych aplikacji x86-64, ale oczywiście najwięcej uwagi skupia sam SoC Microsoftu o nazwie SQ2.

Czytaj też: Jak wygląda rynek PC? Nowe statystyki odpowiadają

Tak więc Microsoft SQ2 jest wyposażony w 8-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor o taktowaniu do 3,15 GHz, zintegrowany rdzeń graficzny i trójpoziomową pamięć podręczną oraz operacyjną LPDDR5. To połączenie spełnia minimalne wymagania systemu Windows 11, zapewniając jednocześnie wystarczającą wydajność nie tylko do obsługi interfejsu nowego SO, ale też do przeglądania sieci z filmami w wysokiej rozdzielczości.