Reklama
aplikuj.pl

Steam Deck. Kolejna wtopa Valve czy potencjał na sukces?

steam deck

Steam Deck to nowy handheld od Valve. Czy firma odniesie sukces ze swoim nietypowym urządzeniem? Przyglądamy się małej konsoli.

Steam Deck? All-in-one handheld PC console…

Za pierwszym razem, gdy spojrzy się na Steam Decka, można zgłupieć. Na co właściwie patrzymy? Małe urządzenie, zdolne odpalać wszystkie gry ze Steam, posiadające system operacyjny, wyglądające jak konsola, ale będące jednak pecetem… Brzmi jak wybuchowa mieszanka, który musi odnieść sukces.

Cóż, pomysł nie jest nowy! Już w przeszłości pojawiały się tego typu produkty. W miarę rozpoznawalne (choć dalej, jako ciekawostka) istnieją komputery firmy GPD. Małe sprzęty oparte są o system Windows i oferują wygodną rozgrywkę lub… mniej wygodną pracę.

Konstrukcje nie odniosły jednak wielkiego sukcesu na całym świecie i dlatego zastanawiam się, czy Valve wie co robi? Co prawda widać, że sprzęt ma być bardziej handheldem niż mini-komputerem, ale pewności o sukcesie bym nie miał.

Specyfikacja Steam Deck

Jak prezentuje się moc obliczeniowa Steam Deck? Valve podaje, iż sprzęt to:

Procesor AMD APU

CPU: Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz (do 448 GFlops FP32)

GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1.0-1.6GHz (do 1.6 TFlops FP32)

APU: 4-15W

RAM

16 GB LPDDR5 RAM (5500 MT/s)

Pamięć

64 GB eMMC (PCIe Gen 2 x1)

256 GB NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4)

512 GB high-speed NVMe SSD (PCIe Gen 3 x4)

Wszystkie modele oferują wejście na kartę SD

Urządzenie oferuje dotykowy, siedmiocalowy ekran o rozdzielczości 1280×800 (16:10) z odświeżaniem 60Hz. Jasność? Producent mówi o 400 nitach.

Czytaj też: Ghost of Tsushima w streamingu Netlixa. Szampana bym jednak jeszcze nie otwierał

Do tego mamy Bluetooth 5.0, Wi-Fi, wejście jack, dwa mikrofony, dźwięk stereo… OK, ile wytrzyma bateria? Zależy od gry, ale Valve podaje wartości od 2 do 8 godzin. W zestawie nie znajdziecie stacji dokującej, której cena zostanie podana w późniejszym terminie.

Sam Steam Deck to dość duże urządzenie… Okazuje się, że szerokość tej zabawki to prawie dwie PlayStation Vita!

Ceny Steam Deck

Konsola sprzedawana będzie w trzech wersjach. Za wersję z pamięcią eMMC 64GB zapłacimy 1899 złotych. W cenie 2499 złotych będziemy mieli już 256GB NVMw SSD. Jeśli zdecydujemy się wydać 3099 złotych to otrzymamy 512GB NVMe SSD, a sama konsolka będzie miała jeszcze inne szkło na ekranie, które nie będzie odbijać światła.

Czy moc Steam Deck wystarczy?

Jak Steam Deck poradzi sobie w grach? To jest przecież jeden z najważniejszych punktów do sprawdzenia przed zakupem! Tutaj… za dużo nie wiemy. Za publikację materiałów związanych ze Steam Deck ma odpowiadać redakcja serwisu IGN. Na ten moment zobaczyliśmy w akcji tylko kilka prostych gier, które zadziałałyby nawet na smartfonie. Przez chwilę pokazywany jest również Control, ale gdy przyjrzymy się nagraniu to można odnieść wrażenie, że w rozgrywce występuje dość duży lag sterowania. Osoba grająca rusza analogiem, aby obrócić kamerę, a ta przestawia się dopiero za jakiś czas.

Na ten moment zatem ciężko jest powiedzieć, czy sprzęt da radę uruchomić nowsze tytuły w miarę płynnej jakości, nieschodzącej poniżej 30 klatek na sekundę. Na pewno uspokajają skrawki materiałów z Star Wars Jedi: Fallen Order, które to podobno działa na ustawieniach graficznych „wysokich” dość dobrze (przy takiej rozdzielczości można sobie pozwolić na lepsze efekty), ale za to znów pokazywanie Death Stranding odpalonego na YouTube, zamiast na konsoli już nie zachęca.

Steam Deck do prostszych gier?

A może to jest kierunek dla konsolki Valve? Prostsze gry! Być może w tego typu rozgrywce powinniśmy upatrywać sensu dla tego urządzenia? Cóż, twórcy są chyba świadomi tego, że pecetowcy nie będą w pełni zachwyceni z urządzenia, bo nawet oficjalny profil Counter-Strike: Global Offensive żartuje sobie z tego, jak będzie wyglądać rozgrywka z takiego „CS: (on the) GO!”

Ray-tracing? Jest, ale nie żartujmy sobie

Dowiedzieliśmy się również , iż Steam Deck będzie oferował ray-tracing. Architektura RDNA 2 AMD od początku na to wskazywała, ale jeśli ktoś oczami wyobraźni widzi już te realistyczne odbicia, to raczej powinien zejść na ziemię. W Steam Deck będziemy tak konfigurować gry, aby raczej móc pograć w cokolwiek z nowości, które dopiero nadchodzą, a nie włączać tak zasobożerne funkcje.

Czytaj też: Gry PlayStation na PC. Dataminer potwierdza kolejne porty

Skoro znów jesteśmy przy mocy urządzenia… W sieci pojawiły się porównania Steam Deck do innych urządzeń. Co z nich wynika? GPU ma mieć moc PlayStation 4, a CPU połowę mocy PlayStation 5. Konsolka Valve porównywana jest do Xbox Series X, gdy spojrzymy na moc pod kątem „wydajności na piksel”.

Pozostaje nam tylko czekać na grudzień 2021, kiedy to urządzenie zacznie trafiać do pierwszych graczy i… wypatrywać opinii o sprzęcie. Valve chciało kiedyś tworzyć kontrolery, VR, komputery… a wyszedł im tylko VR. Może Steam Deck będzie kolejnym sukcesem?