Reklama
aplikuj.pl

Implanty drukowane w 3D mogą stanowić rozwiązanie problemu dotyczącego milionów osób

Zespół badawczy z University of Bath zaprojektowali technikę druku 3D, dzięki której możliwa jest produkcja spersonalizowanych płytek ze stopu tytanu, które mogą być indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta.

Metoda zwana TOKA (Tailored Osteotomy for Knee Alignment) umożliwia dopasowanie płytek dostosowanych do kolana pacjenta, czyniąc je bardziej stabilnymi, wygodnymi i zapewniającymi możliwość podnoszenia większych ciężarów. Cały proces jest przy tym szybszy i bezpieczniejszy dla zdrowia.

Czytaj też: Samozasilający się implant naprawia upośledzony zmysł dotyku

Aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo przytoczonej metody, naukowcy przeanalizowali sylwetki 28 pacjentów. Jako że choroba zwyrodnieniowa stawów jest poważnym problemem, który dotyka milionów osób na całym świecie, to jego rozwiązanie byłoby prawdziwym przełomem. Szacuje się, iż problem ten dotyczy jednej czwartej kobiet powyżej 45. roku życia i około 15 procent mężczyzn.

Implanty kolan mogą stanowić rozwiązanie problemu dla milionów osób na całym świecie

Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów, leczeni z użyciem metody TOKA, najpierw przechodzą tomografię komputerową 3D kolana. Następnie tworzy się cyfrowe, drukowane w 3D modele, dopasowane do kości piszczelowej. Jak na razie metoda została wykorzystana we Włoszech, gdzie jak do tej pory użyto jej w przypadku 25 pacjentów.

Czytaj też: Implant w mózgu sterowany smartfonem. Oto pomysł na leczenie depresji

Z kolei operacje wysokiej osteotomii kości piszczelowej (HTO) polegają na odpowiednim ustawieniu stawu kolanowego poprzez wykonanie cięcia na goleni i otwarcie niewielkiej szczeliny wypełnionej z użyciem metalowej płytki. W efekcie obciążenie przenoszone jest na stabilniejszą część kolana. Ze względu na trudności związane z dokładnością metody HTO, naukowcy postanowili zaprojektować TOKA.