Reklama
aplikuj.pl

Świadome sny czy porwania przez obcych? Naukowcy proponują zaskakujące wyjaśnienie zagadki

astronomia

Porwania przez obcych – a przynajmniej doniesienia na ich temat – pojawiają się stosunkowo często. Artykuł opublikowany na łamach Journal of Dream Research sugeruje, że za tym fenomenem mogą w rzeczywistości stać tzw. świadome sny.

Świadome śnienie różni się od typowego faktem, że śniący ma świadomość stanu, w jakim się znajduje. W przeszłości naukowcy próbowali nakłaniać takie osoby do śnienia o spotkaniach z kosmitami lub niezidentyfikowanymi obiektami latającymi. Zauważyli wtedy, iż wielu uczestników eksperymentu doświadczało doznań przypominających opisy rzekomych uprowadzeń przez kosmitów.

Czytaj też: „Autopsja kosmity” trafi na aukcję. Chodzi o rzekome nagranie z 1947 roku

Teraz natomiast swój udział w nowych badaniach mieli pracownicy rosyjskiej placówki Phase Research Center. To właśnie oni przeprowadzili eksperymenty obejmujące 152 dorosłych osób, które posiadały umiejętność świadomego śnienia. Ich zadaniem było przywołanie kosmitów bądź statku kosmicznego w czasie snu. Jako że średnio 55% ludzi doświadcza świadomych snów minimum raz w życiu, a 23% – przynajmniej raz w miesiącu – to Rosjanie chcieli się przekonać, czy może to wpływać na doniesienia o kontaktach z kosmitami.

Porwania przez obcych mogą być w rzeczywistości następstwem snów

Okazało się, iż 114 uczestników eksperymentu było w stanie doświadczyć snu, w którym wzięły udział istoty pozaziemskie. W tym gronie 61% respondentów opisało spotkanie z istotami pozaziemskimi rodem z powieści i filmów science-fiction. Z kolei 19% miało do czynienia z kosmitami o wyglądzie przypominającym ludzi.

Czytaj też: Sprawdzili 60 mln gwiazd w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Poznaliśmy wyniki działań astronomów

Opisy poszczególnych spotkań były zaskakująco podobne do relacji znanych opisywanych porwań. Co więcej, w przypadku 26% uczestników eksperymentu doszło do rozmów z kosmitami, podczas gdy 12% wchodziło z nimi w fizyczne interakcje. Stosunkowo rzadko, bo w 28% przypadków dochodziło do obserwacji statków kosmicznych. Z kolei 10% śniących znalazło się we wnętrzach tych pojazdów. Zaskakująco częste okazały się doniesienia o wysokim realizmie doznań. Można więc wyobrazić sobie scenariusz, w którym „porwani” celowo wywoływali świadome sny z kosmitami w rolach głównych, bądź nieświadomie dawali się ponieść wizjom generowanym przez ich własne mózgi.