Reklama

Ile czasu pterozaury potrzebowały na naukę latania?

Ludzki mózg potrzebuje dużo czasu do osiągnięcia pełnego rozwoju, przez co potomstwo naszego gatunku jest niesamodzielne przez kilka lat od narodzin. Wygląda na to, że dinozaury były pod tym względem znacznie „szybsze”.

Zespół z Uniwersytetu w Southampton, który opisał wyniki swoich badań na łamach Scientific Reports, przekonuje, iż pterozaury były w stanie wykonać pierwszy lot w ciągu kilku godzin, a być może nawet minut od wyklucia. Tak przynajmniej wynika z analiz skamieniałych skrzydeł tych zwierząt.

Czytaj też: Ten pterozaur z pewnością przypadłby do gustu fanom Gwiezdnych Wojen

Kwestia tego, ile czasu potrzebowały pterozaury na naukę latania, od dawna zastanawiała naukowców. Z jednej strony pojawiały się głosy, iż gady te były niczym współczesne ptaki i potrzebowały kilku tygodni na wykonanie pierwszego lotu. Z drugiej były natomiast opinie zwolenników teorii zakładającej, że pterozaury mogły latać niemal od razu po wykluciu.

Pterozaury zamieszkiwały Ziemię w okresie od 228 do 66 milionów lat temu

Pterozaury zamieszkiwały Ziemię w okresie triasu, jury i kredy (od 228 do 66 milionów lat temu). Problem z poświęconymi im badaniami jest związany z niewielką liczbą skamieniałości jaj oraz zarodków tych zwierząt. Poza tym, paleontolodzy mają trudności z odróżnianiem piskląt od nieco starszych osobników. Aby to zmienić, naukowcy wzięli pod lupę pomiary skamieniałych skrzydeł należących do dwóch gatunków pterozaurów: Pterodaustro guinazui i Sinopterus dongi.

Czytaj też: Dinozaury oddychały niczym ptaki? Odkryta skamielina wskazuje na ogromną różnorodność

Badacze dokonali też porównania tych skrzydeł ze skrzydłami dorosłych osobników. Okazało się, iż kości świeżo wyklutych pterozaurów były zaskakująco wytrzymałe. Zwierzęta te miały też długie i wąskie skrzydła przystosowane do lotu na duże odległości. Ich powierzchnia była jednak stosunkowo większa w przypadku dorosłych pterozaurów. Można przypuszczać, że młodsze osobniki miały problemy z lotami na większe odległości, choć mogły być jednocześnie bardziej zwrotne od rodziców.