Oto wydrukowany dom Fibonacciego. Słynny złoty środek był podstawą

wydrukowany dom Fibonacciego, dom Fibonacciego, druk 3D

Charakterystyczny kształt określony kolejnymi liczbami ciągu Fibonacciego odnajdziemy w naturalnych muszlach, czy słonecznikach, ale od dziś również w nowoczesnym budownictwie. Powstał bowiem wyjątkowy, bo pierwszy wydrukowany dom Fibonacciego, którego kształt bezwstydnie sięgnął po złoty środek.

Za to dzieło odpowiada firma Twente Additive Manufacturing (TAM), która pochwaliła się swoim dziełem, będącym jednocześnie pierwszym wydrukowanym w 3D domem w Kanadzie. Dom powstawał nie na miejscu, a z wydrukowanych w fabryce bloków betonowych „warstwa po warstwie” przez jedenaście dni. Te połączono finalnie ze sobą i uzupełniono już w normalny sposób kluczowymi elementami konstrukcyjnymi (dachem, oknami, drzwiami) oraz infrastrukturą do mediów.

Czytaj też: Pierwszy wydrukowany w 3D most ze stali nierdzewnej wygląda jak z kosmosu

W Kanadzie powstał wyjątkowy, bo pierwszy dom wykonany metodami druku. Co najlepsze, ten wydrukowany dom Fibonacciego można wynająć

Dom Fibonacciego został wydrukowany za pomocą drukarki do betonu zaprojektowanej i sprzedawanej przez firmę konstrukcyjno-technologiczną Twente Additive Manufacturing. Projekt domu powstał przy użyciu sekwencji Fibonacciego, dobrze znanego wzoru. Zespół Twente został zainspirowany tym starożytnym wzorem, który od niepamiętnych czasów intrygował ludzi nauki, sztuki i przyrody.

– wyjaśnia firma.

Czytaj też: Implanty drukowane w 3D mogą stanowić rozwiązanie problemu dotyczącego milionów osób

Finalnie mieszkalne dzieło nazwane mianem Domu Fibonacciego oferuje 35 metrów kwadratowych powierzchni (najwięcej zajmuje pokój dzienny) odpowiedniej dla dwóch dorosłych i pary dzieci przy skromnym umeblowaniu. Jest to o tyle ważne, że pobyt w tym wydrukowanym domu można zarezerwować sobie na Airbnb. W nim można cieszyć się nie tylko charakterystycznym kształtem, ale też widokiem na kanadyjski wiejski krajobraz.