Reklama
aplikuj.pl

Uważajcie na fałszywe wiadomości o niezapłaconym podatku!

apple, fałszywe wiadomości

Cyberprzestępcy wciąż żerują na ludzkiej naiwności, ale i uczciwości. Tym razem rozsyłają fałszywe wiadomości SMS informujące o niezapłaconym podatku. Próba uiszczenia zaległości może skończyć się źle.

Fałszywe wiadomości SMS informujące o niezapłaconym podatku

Oszuści często bazują na ludzkiej naiwności i nieuwadze. Rozsyłając fałszywe wiadomości liczą na to, że ich ofiary klikną w link nie przyglądając się zbytnio szczegółom danej strony. Takowe witryny zwykle wyglądają niemal identycznie co te oryginalne, więc z łatwością można dać się nabrać. Liczą też na uczciwość swoich ofiar, które dostając wiadomość o zaległościach w płatnościach po prostu je zapłacą.

Czytaj też: Kolejne szkodliwe aplikacje znalezione w Google Play

Podobnie jest także i w tym przypadku. CERT Polska ostrzega, że cyberprzestępcy podszywają się pod Urząd Skarbowy, informując w SMS-ach o zaległym podatku do zapłacenia. Kwota nie jest wysoka, bo wynosi kilka złotych, ale rzekomy US straszy od razu windykacją. I cóż, łatwo się takiego SMS-a przestraszyć, a zważywszy na kwotę, większości ofiar nawet nie będzie chciało się dzwonić na infolinię i sprawdzać. Nadal sporo osób myśli, że podobne oszustwa muszą odbywać się na większą skalę, a przestępcy z pewnością nie będą chcieli wyłudzić kilku złotych. Cyberprzestępcy są jednak sprytni, rozsyłają podobne wiadomości na kilkaset, a może i kilka tysięcy losowych numerów, co daje naprawdę wiele potencjalnych ofiar.

Czytaj też: Google uśmierca kolejną usługę. Tym razem trafiło na Zakładki Google

Tymczasem kliknięcie w link podany w SMS-ie i próba zapłacenia „zaległego podatku” poskutkuje utratą środków zgromadzonych na naszym koncie bankowym. Warto więc zawsze upewnić się co do prawdziwości podobnych wiadomości i nigdy nie klikać w podejrzane linki w wiadomościach. Skutki mogą być bowiem tragiczne.