Modyfikowany genetycznie ryż złoty – Filipiny rozpoczynają produkcję

Czy modyfikowane genetycznie nasiona ryżu pomogą w walce z niedoborami witaminy A?

Filipiny to pierwszy kraj na świecie, który oficjalnie zatwierdził produkcję ryżu złotego modyfikowanego genetycznie (GMO). Eksperci mają nadzieję, że może on rozwiązać niektóre problemy zdrowotne, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

Ryż złoty to odmiana ryżu siewnego, która została uzyskana metodami inżynierii genetycznej poprzez syntezę β-karotenu (skąd kolor) w bielmie nasion. Ryż ten powstał jako sposób walki z niedożywieniem krajów rozwijających się, w których dzieci zapadają na ślepotę zmierzchową z uwagi na brak witaminy A. β-karoten obecny w jadalnych częściach tego ryżu jest prekursorem witaminy A. Warto wspomnieć, że zwykły ryż również produkuje β-karoten, ale nie ma go w ziarnach, czyli jadalnych częściach rośliny.

To naprawdę znaczący krok dla naszego projektu, ponieważ oznacza to, że mamy już za sobą fazę regulacyjną i ryż złoty zostanie uznany za tak samo bezpieczny jak zwykły ryż. Następnym krokiem będzie wykorzystanie naszych kilku kilogramów nasion i rozmnożenie ich, tak, aby mogły być szerzej dostępne.

Russell Reinke z filipińskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Ryżem (IRRI)

Ryż pomocą w walce ze ślepotą

Ryż złoty jest pierwszym ryżem GMO zatwierdzonym do spożycia w Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Niestety, jego wprowadzenie na rynek nie było łatwe. Liczne protesty ekologów i aktywistów, którzy są przeciwni jakimkolwiek modyfikacjom genetycznym roślin uprawnych, mogły uniemożliwić rozwój projektu.

Mimo iż ryż złoty został zatwierdzony przez filipińskie władze, to jeszcze trochę czasu minie, zanim pojawi się on na azjatyckich stołach.

Jedyną zmianą, jakiej dokonaliśmy, jest produkcja β-karotenu w ziarnach. Rolnicy będą mogli uprawiać je w dokładnie taki sam sposób, jak zwykłe odmiany – ryż złoty nie wymaga to dodatkowego nawożenia lub zmian w zarządzaniu i niesie ze sobą korzyści w postaci lepszego odżywiania.

Russell Reinke

Ryż złoty może okazać się prawdziwym ratunkiem w wielu krajach. Dane WHO wskazują, że niedobór witaminy A powoduje aż 500 000 przypadków ślepoty u dzieci każdego roku, a połowa z nich umiera w ciągu 12 miesięcy od diagnozy. Na Filipinach aż 17% dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na niedobór witaminy A.

Ryż złoty został już przebadany przez naukowców z Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady, ale nie ma tam jeszcze zgody do jego dystrybucji.