Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Mają one związek z nowym podatkiem

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Ma to związek z nowym podatkiem

Od 1 lipca obowiązuje nowy podatek VAT na towary kupowane poza Unią Europejską. W Polsce za jego egzekwowanie odpowiada Poczta Polska co próbują wykorzystać cyberprzestępcy.

Poczta Polska nie wysyła wiadomości z prośbą o uzupełnienie dokumentacji celnej

Oszuści nie śpią i wciąż wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie naszych danych. Po raz kolejny więc wzięli sobie za cel klientów Poczty Polskiej, którzy zaczęli otrzymywać wiadomości dotyczące opłat za przesyłki zamówione na azjatyckich serwisach. Dotyczy to nowego podatku VAT obejmującego towary spoza Unii, którego egzekwowaniem zajmuje się właśnie Poczta Polska. Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y lub maile, w których informują o konieczności uzupełnienia dokumentacji celnej.

Czytaj też: Uważajcie na fałszywe wiadomości o niezapłaconym podatku!

Choć tzw. pakietu VAT dla e-commerce obowiązuje od 1 lipca, to nadal nie wszyscy wiedzą na czym polega zmiana. i na tej niewiedzy chcą żerować przestępcy. Oczywiście w wiadomościach znajduje się zawirusowany załącznik lub link. Kliknięcie lub pobranie czegokolwiek może skutkować zainstalowaniem na naszym sprzęcie trojana, który pozwoli przestępcom wykraść nasze dane, a nawet przejąć kontrolę nad urządzeniem. W efekcie możemy stracić nie tylko wrażliwe dane, ale również środki zgromadzone na koncie bankowym.

Wszelkie wiadomości tego typu prosimy zgłaszać na adresy:  [email protected]. Prosimy także o przesłanie podejrzanej wiadomość jako załącznik, a nie poprzez „przekaż dalej”, gdyż utrudnia to analizę e-maila i opóźnia ustalenie sprawcy.

Czytamy w oficjalnym komunikacie.

Warto więc zachować czujność i pamiętać, że Poczta Polska nie wysyła drogą elektroniczną żadnych wiadomości zawierających prośby o uzupełnienie dokumentacji celnej, dotyczącej towarów zakupionych w azjatyckich sklepach internetowych