Reklama
aplikuj.pl

Wydrukowano wyjątkowy most z betonu, który nie wymagał wzmocnień

wyjątkowy most z betonu, most z betonu, wydruk most z betonu, wydrukowany most

Współpraca między ETH Zurich i firmy Zaha Hadid Architects zaowocowała pierwszym takim funkcjonalnym i pełnowymiarowym wydrukiem architektonicznym. W grę wchodzi wyjątkowy most z betonu wydrukowany w 3D, który jako pierwszy na świecie nie wymagał wzmocnień.

Striatus, to pierwszy taki wydrukowany w 3D most z betonu

Chociaż może się to wydawać niespecjalnie znaczącym osiągnięciem, to w rzeczywistości jest to kolejnym krokiem co do rozwoju druku 3D w budownictwie. Obejmuje on zupełnie nowe metody drukowania, dzięki którym wielki most betonowy o nazwie Striatus nie wymagał zastosowania zarówno zaprawy, jak i nawet stalowych wzmocnień, aby trzymał się kupy i wytrzymywał obciążenia. Cała konstrukcja, nazwana Striatus, jest bowiem utrzymywana razem przez kompresję.

Czytaj też: Druk 3D Volkswagena z kamieniem milowym. Będzie podstawą w przyszłości

Ten wyjątkowy most z betonu powstał zresztą nie z byle jakiego materiału, a wyjątkowej mieszanki firmy Holcim, która to posłużyła do wydrukowania bloków poza miejscem docelowym. Co ważne, cała konstrukcja ponoć została stworzona tak, że nawet najdrobniejszy element jest dla niej ważny, a sam projekt ponoć połączył starożytne i nowoczesne techniki razem ze strukturalną logią z XVII wieku.

Czytaj też: Implanty drukowane w 3D mogą stanowić rozwiązanie problemu dotyczącego milionów osób

Most Striatus może być łatwo zdemontowany i ponownie złożony w innym miejscu na świecie. Obecnie znajduje się w Giardini della Marinaressa w Wenecji, gdzie pozostanie do listopada 2021 roku.