Reklama

Jaszczurki znalazły sposób na oddychanie pod wodą

Najnowsze badanie pokazuje, że jaszczurki z gatunku anoli oddychają pod wodą zatrzymując powietrze w bańce na pyszczku.

Biolog ewolucyjny, Chris Boccia z Uniwersytetu w Kingston twierdzi, że każdy kto spotkał jedną z takich jaszczurek, mógł zobaczyć jak nurkują pod wodę czując zagrożenie. Jednak to, w jaki sposób potrafią tak długo zostać pod wodą było do tej pory nieodkryte.

W 2009 roku biolog Luke Mahler badał na Haiti zagrożony gatunek anoli. Po wypuszczeniu jaszczurki z powrotem do czystego, płytkiego strumienia, Mahler zauważył, że zwierzę przylgnęło do skalistego dna, wydychało bańkę powietrza i wielokrotnie zasysało i wypuszczało powietrze z bańki.

Czytaj też: Czy węże mają uszy?

Boccia ze swoim zespołem wyruszył na Kostarykę w poszukiwaniu jaszczurek. Badacze zebrali ogółem 300 anoli. Po powrocie do obozu, Boccia i współpracownicy delikatnie zanurzyli każdą jaszczurkę w pojemnikach z wodą. Będące pod powierzchnią gady wytworzyły pęcherzyk powietrza. Jak zaobserwowali badacze, jaszczurki rzeczne pozostawały pod wodą znacznie dłużej niż lądowe.

Inne jaszczurki także mogą mieć podobny sposób na przebywanie pod wodą

Jak ukazuje badanie, odporna na wodę skóra może odgrywać rolę w tworzeniu pęcherzyków. Gdy gad zanurza się w wodzie, cienka warstwa powietrza może zostać uwięziona na skórze. Podczas wydechu jaszczurki powietrze wydostaje się przez nozdrza i rozszerza uwięzioną warstwę powietrza. W ten sposób jaszczurka może wykorzystywać płuca do kontrolowania wielkości pęcherzyka. Włożenie małego czujnika tlenu do pęcherzyków wokół pysków zanurzonych jaszczurek potwierdziło, że poziom tlenu powoli spadał w miarę oddychania jaszczurek.

Biolog Jonathan Losos dodaje, że to odkrycie pokazuje, jak zwierzęta przystosowały się do życia w wodzie. Podkreśla także, że gatunki, które doświadczają tego samego wyzwania w przyrodzie, często znajdują różne sposoby, aby je pokonać.