Reklama

Sony umożliwiło rozszerzenie pamięci PlayStation 5 własnym dyskiem NVMe

Sprzedaż PlayStation 5 ujawniona. Sony traciło na konsolach?

Właściciele konsol PlayStation 5, którzy korzystają z aktualizacji w fazie beta, otrzymali właśnie zapowiedzianą już dawno możliwość poszerzenia pamięci wbudowanej PS5 z użyciem własnego dysku SSD. Poniżej znajdziecie wszystko, co musicie wiedzieć, a jeśli nie chcecie bawić się w oprogramowanie we wczesnej wersji, to na oficjalną aktualizację musicie czekać.

Od dziś rozszerzenie pamięci PlayStation 5 jest możliwe z wykorzystaniem wydajnego dysku SSD

Sony ujawniło wszystkie szczegóły na temat procesu dodania dysku NVMe do konsol PlayStation 5, podkreślając, że musicie mieć zainstalowane najnowsze oprogramowanie dla dobrowolnych testerów wersji beta. Jeśli o nie nie zadbacie, dysk zwyczajnie Wam nie zadziała, a nawet będziecie musieli wyciągnąć go przed dokonaniem aktualizacji do najnowszej wersji. Samo dodanie dysku jest proste i nie wymaga specjalnego doświadczenia (tutaj znajdziecie opis kroków), a jego konfiguracja przebiega samodzielnie (sprowadza się do zwykłego formatowania).

Czytaj też: Unreal Engine 5 na Xbox Series X osiągnął poziom Sony z PS4

Test dysku PNY XLR8 CS3140 1 TB na PCIe 4.0x4, PNY XLR8 CS3140 1 TB na PCIe 4.0x4, PNY XLR8 CS3140 1 TB, PNY XLR8 CS3140, PNY XLR8 CS3140, test PNY XLR8 CS3140
Przykład dysku na PCIe 4×4

Trudniej już wybrać sam dysk, bo do oferującego 667-GB PlayStation 5 zarówno w wersji z napędem, jak i cyfrowej, potrzebujecie SSD na złącze M.2 (dowolnego z typów 2230, 2242, 2260, 2280, czy 22110) koniecznie z górnej półki. Sony zaleca wykorzystywanie modeli o pojemności od 250 do 4096 GB, wykorzystujących interfejs PCIe 4.0×4 o sekwencyjnym odczycie przynajmniej 5500 MB/s. Nie jest to więc tania zabawa, bo tak naprawdę pojemniejsze dyski tego typu przewyższą ceną samą konsolę.

Czytaj też: Activision zrywa z Sony. Modern Warfare 3 Remastered zostanie wydane inaczej

Oficjalnie nie wspomina się o konkretnych modelach SSD, które są z PlayStation 5 kompatybilne, ale najpewniej wystarczy spełnić wymagania, aby cieszyć się zwiększoną pojemnością. Sony podkreśla jednocześnie, że niektóre gry mogą mieć obniżoną wydajność podczas pracy z dyskiem SSD M.2, dlatego dobrze jest umieszczać swoje ulubione tytuły ciągle na podstawowym dysku.