Reklama

Pierwsza gra na Unreal Engine 5 wkrótce dostępna! Tylko, że nie wszyscy się ucieszą…

unreal engine 5

Nowa wersja silnika Unreal Engine 5 wygląda na prawdziwy skok jakości. Wkrótce zobaczymy go w akcji.

Unreal Engine 5 – jak wypadnie w grach?

Pierwsza zapowiedź Unreal Engine 5 zachwyciła graczy. Pokaz otwartego świata z tak nieprawdopodobnie wyglądającymi skałami i bohaterką skaczącą po lokacji nie mógł nie zrobić dobrego wrażenia.

To było jednak ponad rok temu i od tamtej pory nie zobaczyliśmy silnika wiele razy. Wiemy, że powstaje na nim kilka gier, ale wciąż musieliśmy czekać. Niedawno nasze nadzieje na nową jakość w grach, chcieli rozbudzić deweloperzy serii Gears, ale… moim zdaniem nie do końca im to wyszło. Ich pokaz Unreal Engine 5 na Xbox Series X wypada po prostu przeciętnie.

Czytaj też: Inteligenta minimapa w Cyberpunk 2077 to mod, którego szukacie

W końcu wyjdzie gra na tym silniku!

Jakie produkcje powstają na Unreal Engine 5? Wiemy o Senua’s Saga: Hellblade II, Fortnite, eFootball PES 2022, nowych Gearsach, a do tego nawet polska ekipa od I Am Jesus Christ postanowiła skorzystać z nowego silnika gry.

Która gra będzie jednak pierwsza i pozwoli nam sprawdzić, jak działa silnik na różnych urządzeniach? Sam jestem ciekawy, czy zniknie typowy problem Unreal Engine 4, czyli wolno doczytujące się tekstury… Tylko, że chyba jeszcze będziemy musieli się wstrzymać z oceną możliwości nowego silnika, bo pierwsza gra, która skorzysta z jego mocy to… Fortnite.

Insider o pseudonimie HYPEX ogłosił, że Fortnite wraz ze startem nowego sezonu przeniesie się z Unreal Engine 4 na Unreal Engine 5. Zapowiadane od dawna przejście na nowy silnik w końcu nastąpi i prawdopodobnie możemy się spodziewać lepszej jakości oprawy, fantastycznego oświetlenia, czy może i nawet stabilniejszej płynności.

Czytaj też: Steam Machines były dobrym pomysłem. Zdaniem Valve

Problem jednak w tym, że to dalej Fortnite, więc dalej musimy czekać na jakiś tytuł, który stawia na realizm. Pewnie – efekty wizualne mogą wyglądać pięknie, ale kreskówkowa oprawa nie pokaże pełni mocy nowego oprogramowania. Najciekawsze jest jeszcze to, jak Unreal Engine 5 poradzi sobie na takich platformach, jak Nintendo Switch czy smartfonach, na których to też występuje. Kolejne pytanie – czy na UE5 zyskają gry na VR? Niestety, jeszcze poczekamy na odpowiedzi na te pytania.