Reklama
aplikuj.pl

Porównanie wydajności dysków PlayStation 5. Wygra wbudowany, czy dodatkowy SSD?

dostawy ps5

Jedna z największych zalet konsol nowej generacji sprowadza się do obecności dysku SSD na pokładzie, który zastąpił wolne HDD poprzedniej generacji i chwała Sony i Microsoftowi za to. Ostatnio jednak to konsola od japońskiej firmy jest częściej w świetle dziennym, co ma miejsce i tym razem przez szczegółowe porównanie wydajności dysku Playstation 5.

Wbudowany, czy dodatkowy? Czyli porównanie wydajności dysków PlayStation 5

Warto przypomnieć, że kilka dni temu Sony udostępniło w ramach aktualizacji w wersji beta możliwość rozbudowania wbudowanej pamięci masowej konsol PS5 w obu wydaniach (z i bez napędu). Dzięki temu fabrycznie oddawane w ręce graczy 667 GB wolnej przestrzeni nie staje się aż tak wielkim problemem, ale jak to zwykle bywa z nowinkami na rynku, ta możliwość wzbudziła całą masę pytań. Najważniejsze sprowadza się do tego, jakie różnice wydajności można zaobserwować między wbudowanym, a dodatkowym SSD.

Czytaj też: Przyszłość pionowzlotów Bella, czyli wojskowe koncepty HSVTOL

Dokładne porównanie tego możecie obejrzeć powyżej. Musicie tylko wiedzieć, że obejmuje ono nośnik Samsung 980 PRO 1 TB na PCIe 4.0 do kupienia już w cenie 800 złotych, który spełnia z nawiązką zalecane wymagania podawane przez Sony. Nie jest wprawdzie rekomendowany, ale ponad 5000 MB/s sekwencyjnego odczytu ma i to jest najważniejsze. 

Czytaj też: Poznaliśmy ceny Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip3, zegarków Galaxy Watch4 i słuchawek Galaxy Buds2

W skrócie? Materiał porównawczy wykazał, że wydajność obu dysków jest prawie identyczna, jeśli w grę wchodzi czas potrzebny do uruchomienia gry i identyczna podczas samej rozgrywki. Z kolei kiedy operacja obejmuje przenoszenie plików gry, to przerzucenie z dysku M.2 na wbudowany zajmuje 171 sekund, a z wbudowanego na ten na M.2 zaledwie 31 sekund. Warto też wspomnieć, że wcześniej studio growe sprawdziło, jak wypada dodatkowy dysk SSD w PlayStation 5?