Reklama
aplikuj.pl

Psy wiedzą, kiedy kłamiemy. Dowodzą tego nowe badania

biologia

Na łamach Proceedings of the Royal Society B opisano, jak psy są w stanie wyczuć, że je okłamujemy. Jakby tego było mało, wyczuwają różnice między celową i nieświadomą dezinformacją.

Oczywiście nie musi to oznaczać, iż psy posiadają szósty zmysł, niedostępny dla ludzi. Wręcz przeciwnie: przedstawiciele naszego gatunku posiadają podobną umiejętność w wieku mniej więcej czterech lat. Przez długi czas zastanawiano się, czy zwierzęta inne niż ludzie są w stanie „czytać w myślach” na tyle, by wykrywać kłamstwa.

Czytaj też: Czy psy mogą być zazdrosne o ludzi?

Na czele nowych badań w tej sprawie stanęli Lucrezia Lonardo oraz Ludwig Huber. Autorzy zaprosili do udziału w eksperymencie 260 psów w różnym wieku i przynależących do kilkudziesięciu różnych ras. Założenia badania były oparte na wcześniejszych analizach skupiających się na dzieciach, małpach oraz psach. Czworonogom pokazano dwa nieprzezroczyste wiadra, w których mogło znajdować się jedzenie. Jeden z ludzi początkowo chował je w jednym pojemniku, by po pewnym czasie umieszczać je w drugim, a następnie opuszczać pokój.

Psy wydawały się rozpoznawać, kiedy człowiek próbował wprowadzić je w błąd

Druga z osób obserwowała w tym czasie ruchy pierwszego z uczestników, a następnie tłumaczyła psom, gdzie szukać jedzenia. Te najpierw nie wiedziały, gdzie są ukryte smakołyki, ale druga z osób przekazywała im informacje na ten temat. W dalszej fazie eksperymentu wprowadzono dwie zmiany: ten sam „informator” albo nie wiedział, gdzie może się znajdować jedzenie albo miał tego świadomość, lecz celowo wprowadzał psy w błąd.

Czytaj też: Dlaczego małe psy są bardziej agresywne?

Obserwacje naukowców okazały się naprawdę zaskakujące. Psy znacznie częściej wybierały pojemnik wskazywany przez informatora, jeśli szczerze wskazywał on na jedno z wiader. Kiedy natomiast celowo chciał wprowadzić czworonogi w błąd, to rzadziej spotykał się z ich aprobatą. Szczególnie częste okazało się to zachowanie w przypadku terierów, które zdawały się z wysoką skutecznością pomijać kłamliwe sugestie. Naukowcy nie są jeszcze w stanie w pełni wyjaśnić, z czego wynika ta zależność.