Reklama
aplikuj.pl

Facebook znów chce kombinować z naszymi danymi?

Wygląda na to, że Facebook nadal nie nauczył się szanowania prywatności swoich użytkowników. Okazuje się bowiem, że właśnie kompletuje zespół, którego zadaniem będzie opracowanie sposobu na analizę zaszyfrowanych danych.

Facebook zanalizuje zaszyfrowane dane bez ich odszyfrowywania?

Jak donosi serwis TechSpot, Facebook może być w trakcie budowania zespołu, którego zadaniem będzie opracowanie sposobu umożliwiającego im analizowanie zaszyfrowanych danych bez konieczności ich odszyfrowywania. Tak, chodzi o dane użytkowników serwisów. Wygląda na to, że chodzi o szyfrowanie homomorficzne, które pozwala właśnie na operowanie na zaszyfrowanych danych bez ich deszyfracji. Serwis mógłby chcieć korzystać z tego w celu większego personalizowanie reklam, np. w komunikatorze WhatsApp, który szczyci się, dodanym jakiś czas temu, szyfrowaniem end-to-end.

Czytaj też: Netflix zmienia cennik. Jedni się ucieszą, inni nie bardzo

Tutaj pojawia się naprawdę ogromna lampka alarmowa, w końcu co w takim razie będzie stało na przeszkodzie w wyciągnięciu większej ilości danych, zwłaszcza tych najbardziej wrażliwych? W takim wypadku szyfrowanie wiadomości, do których i tak serwis miałby dostęp, byłoby tylko czczym gadaniem o poszanowaniu prywatności.

Na razie nie mamy oficjalnych informacji na ten temat, ale z pewnością będziemy śledzić ten temat bardzo uważnie. Samo działanie, nawet jeśli w teorii będzie „nieszkodliwe”, z pewnością może pociągnąć za sobą gorsze praktyki stosowane przez firmy trzecie, agencje rządowe czy hakerów.