Reklama
aplikuj.pl

Rekordowe podkręcenie iGPU w APU Ryzen. To pierwszy taki poradnik OC

Rekordowe podkręcenie iGPU w APU Ryzen, iGPU w APU Ryzen, OC iGPU w APU Ryzen, OC APU Ryzen

Bawienie w podkręcanie zintegrowanego procesora graficznego w CPU należy do rzadkości i dlatego serwis Tom’s Hardware postanowił szczegółowo opisać to, jak osiągnął rekordowe podkręcenie iGPU w APU Ryzen, żeby zapewnić pierwszy poradnik tego typu.

W zabawie wziął udział procesor Ryzen 7 5700G, czyli nie ten najwydajniejszy z rodziny APU od AMD, bo nie możemy zapominać o Ryzenie 9 5900HX, ale jeden z najnowszych. Ten niedawno zadebiutował na rynku PC razem z 5600G, oferując 8 rdzeni fizycznych i 16 wątków o taktowaniu bazowym 3,8 GHz i tym Boost do 4,6 GHz. Jego rdzeń graficzny Vega z ośmioma rdzeniami jest z kolei taktowany zegarem 2 GHz i to właśnie ten zegar bierzemy dziś na celownik.

Czytaj też: Ten inteligentny naszyjnik NeckFace śledzi mimikę, aby ocenić emocje

OC zintegrowanych rdzeni graficznych, to rzadkość, dlatego tak ciekawy jest proces, w którym osiągnięto rekordowe podkręcenie iGPU w APU Ryzen

8-rdzeniowe iGPU Vega udało się podkręcić serwisowi Tom’s Hardware do 2500 MHz na standardowym chłodzeniu wodnym typu AIO. Udało się to tylko na jednym z trzech testowanych egzemplarzy, który został nie bez powodu wybrany do dalszych eksperymentów, ale z udziałem ciekłego azotu. Z nim udało się osiągnąć rekordowe podkręcenie iGPU w APU Ryzen, zwiększając zegar aż do 2900 MHz, przy którym test w Fire Strike zakończył się sukcesem.

Tom’s Hardware

Czytaj też: Google automatycznie zapisze postępy w formularzach i ankietach

Dokładne szczegóły tego OC znajdziecie w podlinkowanym artykule, jeśli akurat sami chcecie podkręcić swoje APU. Wśród wniosków z testów znalazł się jeden szczególny, wedle którego to obecnym wąskim gardłem dla możliwości iGPU są… same pamięci operacyjne. Samo przejście z DDR4 na DDR5 ponoć zwiększy wydajność APU o 10-20%.