Reklama
aplikuj.pl

BAE Systems ulepszył system laserowego naprowadzania APKWS

system laserowego naprowadzania APKWS

Systemy APKWS są na służbie Armii USA od 2012 roku i ciągle pełnią tę samą funkcję – przekształcają konwencjonalne pociski w te precyzyjne. Tym razem odpowiadająca za nie firma BAE Sytems ujawniła, co usprawnia i co nowego potrafi najnowsza wersja systemu laserowego naprowadzania APKWS.

APKWS to kompaktowy pakiet, którego montuje się między silnikiem rakietowym a głowicą 70-mm pocisku Hydra 70, który może być wystrzeliwany z szerokiej gamy samolotów, a także platform naziemnych. Podczas lotu system APKWS wykorzystuje cztery płetwy zarówno do wykrywania celu, jak i naprowadzania na niego, a ze względu na swoją modułową konstrukcję, nie wymaga instalowania żadnych modyfikacji rakiety Hydra 70, ani przeróbek platform.

Czytaj też: Gość schował czołg w piwnicy. Sprawa toczy się już sześć lat

BAE Systems w ulepszaniu systemu laserowego naprowadzania APKWS postarał się przede wszystkim o system, tworzący lepiej zoptymalizowaną trajektorię lotu pocisku

Wspomniane płetwy posiadają czujniki DASALS na swoich krawędziach, które wykrywają światło laserowe oświetlające cel w 40-stopniowym polu widzenia bez konieczności montażu specjalnego pakietu czujników w samej głowicy. Po namierzeniu celu zestaw oblicza optymalny kąt natarcia i kieruje rakietę precyzyjnie na niego.

Czujniki DASALS

Czytaj też: Marynarka Wojenna stworzyła statek APL 67 przypominający Arkę Noego

Produkcja nowej wersji APKWS ma ruszyć jeszcze w tym roku, zapewniając pociskom zwiększenie zasięgu o 30% i możliwość uderzania w cel pod większym kątem. Dodatkowo zastosowane ulepszenia zwiększyły prawdopodobieństwo trafienia za pierwszym strzałem zarówno w cele nieruchome, jak i ruchome do ponad 93 procent.