Reklama

Wykonano pomiary temperatury powierzchni asteroidy Psyche. Ich rozdzielczość jest rekordowa

Asteroida Psyche ma być celem misji prowadzonej przez NASA, której kulminacyjny moment powinien nastąpić w 2026 roku. Emisje fal związanych z tym obiektem umożliwiły stworzenie pierwszej mapy temperatur jego powierzchni.

Autorzy przełomowych badań opisali swoje dokonania na łamach Planetary Science Journal, a z artykułu można wywnioskować, że wykonane obserwacje mogłyby wyjaśnić pochodzenie Psyche. Część naukowców sądzi bowiem, iż jest ona fragmentem protoplanety, która się rozpadła. Obecnie rzeczone ciało niebieskie znajduje się w pasie asteroid pomiędzy Ziemią a Jowiszem, gdzie krążą obiekty mające od 10 metrów do niemal 1000 kilometrów średnicy.

Czytaj też: Uderzenie asteroidy w Europę miało katastrofalne skutki. Na szczęście jak na razie tylko w ramach symulacji yyy

Asteroida Psyche ma natomiast około 200 kilometrów średnicy, dzięki czemu można ją przypisać do grona tzw. planetoid klasy M. Uważa się ją za obiekt bogaty w metale, co stanowiłoby potwierdzenie teorii o protoplanetarnym pochodzeniu tej asteroidy. Jej odległość od Ziemi jest bardzo nieregularna i wynosi od 179,5 mln do nawet 329 milionów kilometrów. Zanim jednak na miejsce zostanie wysłana sonda, naukowcy chcieli przeprowadzić analizy termiczne Psyche z perspektywy naszej planety.

Asteroida Psyche ma być celem misji zaplanowanej przez NASA na 2026 rok

Saverio Cambioni, Katherine de Kleer oraz Michael Shepard postanowili wykorzystać obserwatorium Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), aby stworzyć termiczną mapę powierzchni opisywanej asteroidy. Używając 66 radioteleskopów, badacze byli w stanie mapować Psyche z rozdzielczością 30 km, co oznaczało, iż każdy pojedynczy piksel na wykonanych fotografiach odpowiadał obszarowi wynoszącemu 30 km na 30 km. W ten sposób powstał obraz składający się z rekordowych 50 pikseli.

Czytaj też: Jak wysokie były fale tsunami powstałe po uderzeniu asteroidy sprzed 66 mln lat?

Jak to możliwe? Naukowcy użyli dłuższych fal, mających zakres od 1 do 10 milimetrów, zamiast fal podczerwonych, obejmujących zakres od 5 do 30 mikronów. Dzięki temu dowiedzieli się między innymi, że Psyche musi mieć gęstą i wysoce przewodzącą powierzchnię. Co więcej, ilość wypromieniowywanego przez nią ciepła wynosi około 60 procent spodziewanej wartości. Zebrane informacje pozwalają sądzić, iż powierzchnia tej asteroidy w co najmniej 30 procentach składa się z metalu.