Reklama
aplikuj.pl

Nie fabryka, a małe miasteczko, czyli 463-miliardowe plany Intela z IDM 2.0

plany Intela z IDM 2.0,, plany Intela

Wiele ciekawostek na temat strategii IDM 2.0 padło niedawno podczas wywiadu Pata Gelsingera, dyrektora generalnego Intela w rozmowie z Washington Post. Z niej dowiedzieliśmy się, że plany Intela mogą objąć nawet 463-miliardową inwestycję (120 miliardów dolarów) w nową fabrykę.

Intel ma ambitne plany na następną dekadę. Nowy kompleks fabryk firmy będzie wręcz małym miasteczkiem

Jednak „fabryka”, to za mało powiedziane. W rzeczywistości Intel ma w planach bardzo rozległy kompleks fabryk w nieokreślonym jeszcze miejscu w Stanach Zjednoczonych. Firma współpracuje jednak ciągle z wieloma stanami, które próbują zachęcić ją lokalizacją, otoczeniem, dostępem do wody, energii, czy nawet uniwersytetów. Decyzja ma zostać podjęta jeszcze w tym roku i będzie jedną z ważniejszych dla Intela, bo te fabryki staną się dla niego głównym centrum produkcji układów półprzewodnikowych.

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [09.08.2021]

Wspomniany kompleks będzie przypominał bardziej małe miasteczko, bo w cenie od 60 do 120 miliardów dolarów Intel ma w planach wybudować wiele placówek do produkcji krzemowych układów Intela, wśród których znajdą się również takie, obejmujące zaawansowane technologie zarówno pod kątem produkcji wafli, jak i całych pakietów poszczególnych procesorów z wykorzystaniem technik EMIB i Foveros, czy kart graficznych.

Czytaj też: AMD pokazało NVIDIA jak to się robi. Technologia FSR na PlayStation 3 przez emulator

Kompleks fabryk będzie zawierać od sześciu do ośmiu modułów, które będą produkować układy przy użyciu najnowocześniejszych procesów produkcyjnych firmy, a nawet dedykowaną elektrownię. Każdy moduł będzie z kolei kosztował od 10 do 15 miliardów dolarów, co jasno wskazuje wspomniane 120 miliardów dolarów, które finalnie zaowocują nawet 100000 miejsc pracy.

Czytaj też: Karta Radeon RX 6600 XT jeszcze nie zadebiutowała, a już kupicie ją za 1100$

To projekt na następną dekadę z kapitałem rzędu 100 miliardów dolarów, 10000 bezpośrednich miejsc pracy. Dzięki naszemu doświadczeniu w wyniku tych 10000 powstaje 100000 miejsc pracy. Zasadniczo chcemy więc zbudować małe miasto.

– powiedział Pat Gelsinger w rozmowie z Washington Post