Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatora KFA2 Vortex Wind-01

test KFA2 Vortex Wind-01, recenzja KFA2 Vortex Wind-01, opinia KFA2 Vortex Wind-01

KFA ma w swojej ofercie nie tylko karty graficzne, ale także sporo innych rzeczy. Udało mi się właśnie otrzymać do recenzji wentylator KFA2 Vortex Wind-01. Jak sprawdzi się on w praktyce?

Wygląd i specyfikacja KFA2 Vortex Wind-01

Wraz z wentylatorem otrzymałem tylko zestaw śrubek – niczego więcej nie było. Natomiast tak naprawdę niczego więcej nie potrzeba do zamontowania wentylatora w obudowie.

KFA2 Vortex Wind-01 wygląda bardzo dobrze. Ma on podświetlenie ARGB, które znakomicie wygląda. Zdecydowanie więc może się on podobać i w obudowie z oknem znakomicie wyglądać.

Czytaj też: Test wentylatora XPG Vento Pro 120 PWM

Śmigło to konstrukcja 120 mm o maksymalnej prędkości 1100 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 36 CFM, ciśnienie 1,08 mmH2O, a głośność 25 dBA. Całość oparta jest o łożysko hydrauliczne. Z wentylatora wychodzą dwa kable – jeden z końcówką 3 pin i Molex (odległość jest dosyć mała( a drugi 3 pin ARGB. Wentylator nie ma więc PWM, a końcówka Molex jest moim zdaniem zupełnie zbędna. Producent mógł dodać kabel 3 pin -> Molex, a nie dawać go na kablu wychodzącym z wentylatora. Będzie to źle wyglądało jeśli złącze do wentylatora na płycie nie macie blisko otworu w obudowie.

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy KFA2 Vortex Wind-01

Wyniki testów są bardzo dobre. Zarówno na 1100 RPM jak i na 800 RPM wentylator prezentuje niezłą wydajność. Szkoda jednak, że maksymalne obroty nie są jeszcze wyższe, co pozwoliłoby znaleźć mu się wyżej w rankingu. Śmigło jest przy tym stosunkowo ciche nawet na maksymalnych obrotach.

Czytaj też: Test chłodzenia na dysk M.2 be quiet! MC1 i MC1 Pro

Podsumowanie testu KFA2 Vortex Wind-01

Ciężko jest znaleźć KFA2 Vortex Wind-01 w sklepach. Udało mi się go znaleźć za ok. 10-11 euro, czyli ok. 50 zł. Uważam, że w tej cenie zdecydowanie należy mu się wyróżnienie. Wentylator świetnie wygląda oraz prezentuje niezłą wydajność jak na swoje obroty. Może te maksymalne mogły by być wyższe, ale przynajmniej macie pewność, że nawet na 100% obrotów śmigło pozostanie ciche. Minusem jest brak PWM oraz wtyczka Molex na kablu, a nie dołączona w formie przejściówki. Jeśli jednak zależy Wam na cichym wentylatorze z podświetleniem ARGB, który zapewni dobry przepływ powietrza w obudowie to zdecydowanie warto rozważyć testowany sprzęt.