Reklama
aplikuj.pl

Opracowano szkło tak twarde, że może zarysować diament

szkło tak twarde, szkło może zarysować diament, AM-III

Naukowcy z chińskiego Yanshan University podczas swoich eksperymentów z węglem stworzyli szkło tak twarde, że nawet diament chyli przed nim czoła w strachu. Opracowany materiał jest bowiem w stanie zarysować jego powierzchnie, a na dodatek jest niesamowicie wytrzymały i może działać nawet jako półprzewodnik.

Tytuł najtwardszego i najbardziej wytrzymałego materiału amorficznego otrzymało właśnie szkło tak twarde, że przewyższa diament

Tym wyjątkowym szkłem jest nazwany tajemniczo AM-III materiał, który ma z diamentami wiele wspólnego i to zarówno jeśli idzie o te sztuczne, jak i naturalne. Składa się bowiem z atomów węgla, ale nie w doskonałej, a zupełnie zdezorganizowanej strukturze. Stąd określenie tego materiału mianem amorficznego, co można odnieść również do tworzyw sztucznych, czy zwyczajnego szkła.

Czytaj też: Krionika może doświadczyć postępu. Hibernacja ludzi coraz bliższa?

To szkło właśnie było na celowniku naukowców, którzy eksperymentowali z różnymi układami atomów, aby finalnie sięgnąć po głównego prowodyra odkrycia, czyli fulereny, będące specyficznymi cząsteczkami węgla. Te zresztą w naturalnym środowisku stają się diamentami. Samo wyprodukowanie AM-III wymagało wielu testów z wykorzystaniem różnego poziomu temperatury i ciśnienia, a finalnie przystano na ciśnieniu do 25 GPa i temperatury do 1200 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Panele słoneczne polecą w kosmos. Projekt zyskał właśnie 100 mln dolarów finansowania

W wyniku tego powstało szkło tak twarde, że w teście twardości Vickersa oceniono je na 113 gigapaskali, czyli o 13 GPa więcej w porównaniu do naturalnie występujących diamentów, których twardość wynosi około 70 do 100 GPa. W testach wykazano, że AM-III jest najtwardszym i najbardziej wytrzymałym znanym dotychczas materiałem amorficznym, zdolnym do zarysowania powierzchni diamentu. Więcej na ten temat przeczytacie w publikacji w dzienniku National Science Review.