Reklama
aplikuj.pl

Genetycznie modyfikowane pająki mają krótsze nogi niż zazwyczaj

Pająki z rodziny nasosznikowatych cechują się niezwykle długimi nogami, jednak naukowcy postanowili sprawić, że będzie zupełnie inaczej. W tym celu przeprowadzili modyfikacje genetyczne.

W ten sposób na świat przyszły pająki z krótkimi odnóżami. Zespół, kierowany przez Guilherme Gainett z University of Wisconsin-Madison, najpierw zsekwencjonował genom zwierzęcia. Był on jednym z ponad 6000 znanych gatunków wchodzących w skład rodziny nasosznikowatych. Kluczowa w tym procesie okazała się tzw. interferencja RNA, która umożliwiła wyłączenie kilku genów związanych z powstaniem nóg w fazie zarodkowej rozwoju tych osobników.

Czytaj też: Powstała muzyka z pajęczych sieci. W przyszłości może to zapewnić komunikację z pająkami

Dokładne ustalenia na ten temat zostały opisane na łamach Proceedings of the Royal Society B. Wynika z nich, że w efekcie urodziły się pająki, u których sześć z ośmiu nóg było krótszych niż w normalnych warunkach. Kończyny utraciły również tarsomery, czyli fragmenty odnóży odpowiedzialne za wyjątkową chwytność.

Genetycznie modyfikowane pająki cechują się krótszymi odnóżami od pozostałych osobników

Patrząc w przyszłość, jesteśmy zainteresowani zrozumieniem, w jaki sposób geny dają początek nowym cechom pajęczaków, takim jak pajęcze kły czy szczypce skorpiona, a także wykorzystaniem genomu do stworzenia pierwszych transgenicznych nasosznikowatych

Guilherme Gainett, University of Wisconsin-Madison

Czytaj też: Modyfikowany genetycznie ryż złoty – Filipiny rozpoczynają produkcję

Pozostaje mieć nadzieję, że naukowcom nie przyjdzie do głowy działanie w drugą sprawę, tj. nie zdecydują się na genetyczne wydłużenie pajęczych nóg. Lub zwiększenie tych zwierząt do rozmiarów psów bądź kotów.