Reklama
aplikuj.pl

Intel zagrabił 3 nm proces TSMC dla siebie. AMD w tarapatach?

Intel, 3 nm proces TSMC, TSMC 3 nm

Wedle raportu chińskich mediów, które powołują się na własne źródła, firma TSMC będzie dla Intela ważnym strategicznym partnerem w produkcji procesorów. Zarówno graficznych, jak i centralnych. Wedle nich Intel zagrabił większość mocy przerobowej 3 nm procesu TSMC.

Wedle najnowszych doniesień, AMD i Apple mogą mieć problem z produkcją 3 nm układów w fabrykach TSMC, bo Intel zarezerwował już znaczną część mocy przerobowej firmy

Na temat tego, że Intel wreszcie porzuci bazowanie wyłącznie na swoich fabrykach na rzecz tych zewnętrznych, wiemy od początku 2021 roku. Wtedy to plotki wspominały, że Intel sięgnie po 3 nm proces, aby dogonić AMD przynajmniej w dwóch swoich produktach. Teraz jednak okazało się, że fabryki TSMC będą realizować dla Intela aż cztery produkty na 3 nm węźle produkcyjnym, z czego trzy będą serwerowymi procesorami, a ten jeden dotyczy segmentu graficznego.

Czytaj też: Radeon RX 6600 XT nowym budżetowym królem kopania kryptowalut?

Wedle najnowszych informacji, produkcja tych 3 nm układów krzemowych rozpocznie się w Fab TSMC 18b w drugim kwartale 2022 roku, a ich masowa produkcja ma rozpocząć się w połowie tego samego roku. Początkowo moc przerobowa ma wynieść 4000 wafli krzemowych do maja 2022 roku, a finalnie wyniesie 10000 wafli miesięcznie. Co najważniejsze, ponoć Intel swoimi umowami zarezerwował prawie całą zdolność produkcyjną TSMC w procesie 3 nm, co z pewnością wywrze nacisk na AMD czy Apple.

Czytaj też: Kioxia ogłosiła swoje nowe pamięci UFS 3.1 z układami BiCS

Tymi produktami najpewniej będą procesory MCM, czyli oparte na wielomatrycowych konfiguracjach, ale nie wiemy, które dokładnie. Z pewnością jednak te najważniejsze, krzemowe będą produkowane w fabrykach Intela z wykorzystaniem najnowszych procesów firmy, podczas gdy te mniej ważne będą pochodzić właśnie od TSMC. Przykładem tego jest procesor graficzny Ponte Vecchio oparty na „Intel 4”, który ma kilka chipletów opartych na różnych węzłach produkowanych w różnych fabrykach, co ponoć ma udzielić się też procesorom Meteor Lake w 2023 roku.