Reklama
aplikuj.pl

60 MH/s przy 125 W, czyli wyjątkowa karta Radeon RX 570 Duo do kopania od Sapphire

60 MH/s przy 125 W, Radeon RX 570 Duo, Sapphire Radeon RX 570 Duo, karta Radeon RX 570 Duo

Karty graficzne pomyślane specjalnie z myślą o kopaniu kryptowalut już nas nie dziwią, ale firma Sapphire i tak zdołała zaskoczyć nas ostatnim produktem. Choć oficjalnie nazwy tego modelu nie znamy, śmiało możemy stwierdzić, że to karta Radeon RX 570 Duo.

Sapphire połączyło ze sobą dwa rdzenie Polaris 10 i 16 GB pamięci GDDR5 w karcie o nieoficjalnej nazwie Radeon RX 570 Duo

Sapphire wpadło na pomysł połączenia ze sobą na jednym laminacie dwóch procesorów graficznych ze starych już kart Radeon RX 570 z GPU opartymi na architekturze Polaris. Tego typu łączenie ze sobą dwóch rdzeni graficznych nie jest może nowością, ale i tak zdarza się nierzadko (ostatnio przykładowo zadebiutował model Radeon Pro W6800X Duo). W tym przypadku karta jest na dodatek bardziej unikalna, bo przeznaczona do kopania kryptowalut i bazująca na starych już procesorach graficznych.

Czytaj też: Radeon RX 6600 XT nowym budżetowym królem kopania kryptowalut?

Wprawdzie nieoficjalny Radeon RX 570 Duo od Sapphire posiada wyjścia wideo, dzięki którym można byłoby na niej pracować/grać, ale jej wydajność z pewnością nie urosła wykładniczo po sięgnięciu po dodatkowy rdzeń Polaris 10. Ten oferuje 2048 jednostek obliczeniowych, czyli dwa z nich zapewniają łącznie 4096 jednostek, łącząc się z 16 GB pamięci GDDR5 poprzez niezależne dla siebie 256-bitowe magistrale.

Czytaj też: Intel usunął wsparcie dla iGPU Cannon Lake na Linuxie… i dobrze

Sapphire znalazło się ciekawy sposób na pozbycie się starych rdzeni graficznych, pakując je na jeden laminat, zapewniając oddzielne bloki radiatora z ciepłowodami i dedykowanymi dla nich wentylatorami i wymagając wpięcia dwóch 8-pinowych złączy zasilania. To sporo, ale karta pobiera tylko 125 W mocy, zapewniając wydajność kopania na poziomie 60 MH/s w przypadku Ethereum.

Czytaj też: Kioxia ogłosiła swoje nowe pamięci UFS 3.1 z układami BiCS

Wedle informacji zebranych przez Wccftech Radeon RX 570 Duo nagrzewa się do 60-65 stopni, a jej cena wynosi około 850 dolarów, czyli sporo i to nawet w porównaniu do niedawno ogłoszonego nowego „kryptowalutowego króla” obecnej generacji w postaci Radeona RX 6600 XT.