Reklama
aplikuj.pl

Chcieli stworzyć interfejs mózg-komputer. Pomogły im „neuroziarna”

Interfejs mózg-komputer pozwala na bezpośrednią komunikację pomiędzy mózgiem a urządzeniami znajdującymi się na zewnątrz. Tego typu rozwiązania mogłyby pomóc sparaliżowanym osobom w korzystaniu z protez nowej generacji.

Swój wkład w rozwój technologii mają naukowcy z Brown University, którym udało się stworzyć miniaturowych rozmiarów chipy, określane mianem neuroziaren. Zaprojektowany w związku z tym interfejs może zarządzać aktywnością setek niewielkich rozmiarów czujników. Poza wspieraniem osób niepełnosprawnych, tego typu rozwiązania mogłyby znacząco pomóc w prowadzeniu badań poświęconych aktywności mózgu.

Czytaj też: Syntetyczne komórki przechowujące wspomnienia? Naukowcy wykonali krok w do stworzenia sztucznego mózgu

Zazwyczaj interfejs mózg-komputer wykorzystuje jeden lub dwa czujniki, które mogą nadzorować aktywność kilkuset neuronów. Autorzy nowych badań chcieli jednak stworzyć system zdolny do zbierania danych ze znacznie większej grupy komórek. Potencjalny przełom mógł nastąpić dzięki neuroziarnom, które tworzą sieć niezależnych i bezprzewodowych czujników zdolnych do współpracy.

Interfejs mózg-komputer może być pomocny w przypadku osób niepełnosprawnych

Wspomniane czujniki są naprawdę miniaturowe – każdy z nich ma rozmiary odpowiadające połowie kryształka soli. W tak niewielkim urządzeniu kryją się jednak wielkie możliwości, a neuroziarna są w stanie rejestrować bądź stymulować aktywność mózgu. Impulsy generowane przez neurony są kierowane do centralnego „komputera”, który przetwarza sygnały, umożliwiając sterowanie urządzeniami znajdującymi się na zewnątrz.

Czytaj też: Implanty drukowane w 3D mogą stanowić rozwiązanie problemu dotyczącego milionów osób

Co ciekawe, stworzeni neuroziaren nie było jedynym wyzwaniem dla członków zespołu badawczego. Innym było zaprojektowanie swego rodzaju węzła komunikacyjnego, odpowiedzialnego za odbieranie sygnałów zbieranych przez chipy. Urządzenie ma wielkość plastra na palec i jest mocowane do głowy, gdzie nie tylko odbiera sygnały, ale również zasila bezprzewodowo neuroziarna.