Reklama
aplikuj.pl

Ta membrana usuwa z wody 99,9% soli morskiej. Potrzebuje zaledwie kilku minut

Zmiany klimatu powodują, że na ludzkość pada widmo walki z niedoborami wody pitnej. Należy mieć jednak na uwadze, że samej wody na Ziemi nie brakuje – problemem jest fakt, iż jest ona słona i wymaga uzdatniania.

Rozwiązaniem tego problemu mogłaby być membrana stworzona przez naukowców z Korea Institute of Civil Engineering and Building Technology (KICT). Jest ona w stanie usunąć aż 99,9 procent soli z wody morskiej i potrzebuje na to zaledwie kilku minut. Co więcej, może służyć przez około miesiąc, co jest znaczącym postępem względem konkurencyjnych rozwiązań, które osiągały rezultaty rzędu 50 godzin.

Czytaj też: Spójrzcie na innowacyjny gąbczasty filtr uzdatniający wodę z jeziora dzięki słońcu

Opisywane rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Wymienia się wśród nich między innymi polaryzację temperaturową i osłabienie strumienia pary wodnej ze względu na sposób przewodzenia ciepła. Co ciekawe, do stworzenia membrany przyczyniła się nanotechnologia określana mianem electrospinningu. Umieszczone w niej nanowłókna zwiększają chropowatość powierzchni oraz wzmacniają hydrofobowość.

Membrana zaprojektowana przez naukowców z KICT ma wysoką skuteczność i wytrzymałość

Dokładne ustalenia na ten temat są dostępne na łamach Journal of Membrane Science i sugerują, jakoby podstawą nowego projektu był związek zwany PVDF-HFP, który został zmieszany z aerożelem krzemionkowym i niewielką ilością polimeru. Wcześniejsze próby odsalania wody morskiej i przekształcania jej w wodę pitną obejmowały wykorzystanie metaloorganicznej podstawy oraz światła słonecznego jako źródło zasilania.

Czytaj też: Amazonia może ucierpieć z powodu suszy. Naukowcy typują zaskakującego winowajcę

71 procent powierzchni Ziemi jest pokryte wodą. Problem polega na tym, że aż 96,5 procent z niej stanowi woda słona wypełniająca morza i oceany. Do spożycia nadaje się natomiast około 2,5 procent wody występującej na naszej planecie.