Reklama
aplikuj.pl

Spójrzcie na innowacyjny gąbczasty filtr uzdatniający wodę z jeziora dzięki słońcu

innowacyjny gąbczasty filtr uzdatniający wodę, gąbczasty filtr uzdatniający wodę, gąbczasty filtr

Uzdatnianie wody w terenie wcale nie należy do prostych czynności, ale na szczęście z pomocą przychodzą rozwiązania, jak np. ten gąbczasty filtr uzdatniający wodę.

Gąbczasty filtr uzdatniający wodę

Zupełnie nowe urządzenie filtrujące w formie tego destylatora słonecznego, jak wskazuje nazwa, uzależniło się od promieni słonecznych. Jednak choć tego typu urządzeń jest sporo na świecie, to każde z nich opierają się na koncepcji zbierania skroplonej pary wodnej, która wyparowuje ze skażonej wody w stanie ciekłym, gdy jest ogrzewana przez słońce. To skuteczna i pewna metoda, ale ten gąbczasty filtr jest inny.

Czytaj też: Woda jako ratujący życie środek na polu bitwy? Sprawdźcie rozwiązanie z USA

Poszukując szybszej alternatywy, naukowcy z Princeton University opracowali tanie w wyprodukowanie płaskie urządzenie przypominające gąbkę, które zasysa wodę z jeziora lub stawu, a następnie uwalnia już oczyszczoną wodę po wystawieniu na działanie promieni słonecznych.

Ten proces zawdzięcza polimerowemu żelowi o mikrostrukturze przypominającej siateczkę, który jest otoczony warstwą ciemnego materiału zwanego polidopaminą, który z kolei jest pokryty przezroczystą warstwą substancji pochodzenia algowego znanej jako alginian (via New Atlas).

Czytaj też: Woda w kosmosie powszechniejsza niż sądzimy? Rezultaty badania dot. Drogi Mlecznej

Działa to tak, że kiedy ten gąbczasty filtr unosi się we względnie chłodnej wodzie, siatka żelu pozostaje luźna i otwarta. Woda przepływa przez jej pory w dwóch zewnętrznych warstwach, przyciągając hydrofilowe cząsteczki w żelu. Pory alginianu są jednak na tyle małe, że nie pozwalają na przenikanie zanieczyszczeń ani patogenów, dlatego kiedy filtr jest wyjmowany z wody i wystawiany na działanie promieni słonecznych, polidopamina zwiększa stopień nagrzewania, dzięki czemu cząsteczki w żelu są przyciągane do siebie.

To z kolei powoduje skurcz żelu, doprowadzając do wyciskania oczyszczonej wody z gąbczastego materiału. Woda ta jest zbierana w pojemniku umieszczonym pod filtrem, a skuteczność podejścia wykazano już w testach praktycznych.