Reklama
aplikuj.pl

Wyhodowali mózgi z komórek macierzystych, które samoczynnie wytworzyły oczy

Naukowcy wyhodowali w warunkach laboratoryjnych tzw. organoidy. Te mini-mózgi, powstałe na bazie komórek macierzystych, samodzielnie wytworzyły struktury odpowiadające tym, które obserwuje się u ludzkich zarodków.

Ustalenia na ten temat są dostępne na łamach Cell Stem Cell i opisują, jak dokonania naukowców mogłyby przyczynić się do zrozumienia procesu rozwoju oczu oraz chorób dotykających tych narządów.

Czytaj też: Ludzki mózg napędza sieci neuronowe, choć nie dosłownie

Wspomniane „mini-mózgi” są w rzeczywistości niewielkich rozmiarów trójwymiarowymi strukturami wyhodowanymi z komórek macierzystych, które zostały pobrane od ludzi. Tego typu komórki są niezwykłe ze względu na fakt, iż mogą rozwinąć się do wielu różnych form. Jak dodaje Jay Gopalakrishnan z University Hospital Düsseldorf, organoidy mogą pomóc w badaniu interakcji mózg-oko podczas rozwoju embrionu, modelowaniu wrodzonych zaburzeń siatkówki i wytwarzaniu komórek siatkówki dostosowanych do konkretnych metod leczenia.

Mózgi z komórek macierzystych w większości przypadków rozwinęły struktury wzrokowe

Okazało się, że zespołowi Gopalakrishnana udało się wyhodować organoidy, które już po trzydziestu dniach wytworzyły komórki wzrokowe. Po kolejnych dwudziestu dniach były one wyraźnie widoczne. Z 314 organoidów, które stworzyli naukowcy, w przypadku 73 procent zaobserwowano rozwój struktur wzrokowych.

Czytaj też: „Szklana ośmiornica” zaobserwowana w głębinach Pacyfiku. Jest niemal całkowicie przezroczysta

Zespół badawczy ma nadzieję na opracowanie metody ich utrzymania przez dłuższy czas, aby zyskać możliwość przeprowadzenia kompleksowych badań. Szczególnie ważny jest w tym przypadku fakt, że zaobserwowane typy komórek siatkówki tworzyły sieci neuronowe reagujące na światło oraz zwierały soczewkę i tkankę rogówki. Poza tym, zauważono połączenia pomiędzy tymi strukturami a tkanką mózgową.