Reklama
aplikuj.pl

„Szklana ośmiornica” zaobserwowana w głębinach Pacyfiku. Jest niemal całkowicie przezroczysta

Ośmiornica przynależąca do gatunku Vitreledonella richardi, którą uwieczniono w głębinowych wodach Oceanu Spokojnego, ma na tyle przezroczystą skórę, że widać jej organy wewnętrzne.

Obserwacje zostały przeprowadzone w pobliżu archipelagu Wysp Feniksa, gdzie naukowcy eksplorują głębokie wody Pacyfiku. Właśnie tam udało im się uwiecznić przedstawicielkę gatunku opisanego po raz pierwszy w 1918 roku.

Czytaj też: Ośmiornice mogą śnić niczym ludzie, choć z pewnymi różnicami

O ile raz na jakiś czas zdarzały się jego obserwacje, tak nagrania ukazujące te zwierzęta w akcji były znacznie rzadsze. Szklana ośmiornica posiada płaszcz, który może mieć nawet 11 centymetrów długości. Jeśli wziąć pod uwagę natomiast całe ciało, to w tym przypadku gabaryty dorosłych osobników mogą osiągać niemal pół metra.

Szklana ośmiornica (Glass octopus) posiada płaszcz, który może osiągać nawet 11 centymetrów długości

Oczy tych zwierząt mają prawie prostokątny kształt, a jeszcze bardziej interesujący wydaje się sposób, w jaki się rozmnażają. Ich zarodki, które rozwijają się wewnątrz jaj, pozostają w ciele samicy, dopóki nie będą gotowe do przyjścia na świat.

Czytaj też: Nie uwierzycie, w jaki sposób ośmiornice próbują pożywienie

Łącznie uczestnicy ekspedycji prowadzonej przez Schmidt Ocean Institute przeprowadzili 21 nurkowań o łącznej długości wynoszącej 182 godziny. Oprócz szklanej ośmiornicy, badacze zaobserwowali wiele innych gatunków. Jednym z tych, o których warto wspomnieć, był rekin wielorybi mający około 12 metrów długości.

Spojrzenie na te głębinowe społeczności zmieniło nasz sposób myślenia o tym, jak organizmy żyją i oddziałują na góry podwodne i jak utrzymują one różnorodność życia w głębokim oceanie

Tim Shank, Woods HoIe Oceanographic Institution