Reklama
aplikuj.pl

Chiński dok jako muzeum okrętu podwodnego klasy Ming

Chiński dok, muzeum okrętu podwodnego

Fiński PES-Architects został wybrany w międzynarodowym konkursie architektonicznym do przekształcenia zabytkowego doku w Chinach na muzeum okrętu podwodnego, który będzie jego centralnym, najważniejszym elementem.

Chiny wybrały projekt na muzeum okrętu podwodnego

To oficjalne Muzeum Okrętów Podwodnych w Szanghaju będzie zlokalizowane w doku numer trzy Stoczni Jiangnan, czyli części lokalizacji, która jest obecnie przekształcona w parki i obiekty kulturalne. Połączy ze sobą, przede wszystkim sekcję muzeum w budynku razem z okrętem podwodnym, do którego odwiedzający będą mogli wejść bezpośrednio poprzez most dokujący. 

Czytaj też: Przyszłość pionowzlotów Bella, czyli wojskowe koncepty HSVTOL

Tym okrętem będzie, wycofany już z eksploatacji, okręt podwodny klasy Ming, którego tajemnice będzie można zgłębiać w ramach wielu wystaw. Nie zabraknie też szeregu atrakcji z myślą o odpoczynku – restauracji, tarasu czy samego doku, który będzie można wypełniać wodą. 

Budynek tworzy symbiozę z łodzią podwodną i unosi się nad dokiem jako tajemniczy, intrygujący obiekt z fantastycznymi widokami na rzekę, dok i łódź podwodną. Szkło, stal i drewno tworzą elegancki kontrast z chropowatymi teksturami doku muzealnego. 

– czytamy w opisie od PES-Architects. 

Czytaj też: Ważna symulacja tankowania myśliwca dronem MQ-25 Boeinga zakończona

Zanim jednak zostanie oddane do użytku, musi przejść pierwszą fazę, która zostanie ukończona na początku 2022 roku i obejmie sam budynek o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Druga faza ma zostać ukończona w 2023 roku i doda do infrastruktury powierzchnie wystawiennicze i restaurację.