Reklama
aplikuj.pl

Oppo przedstawia kolejne innowacje w zakresie fotografii mobilnej

Oppo przedstawia kolejne innowacje w zakresie fotografii mobilnej

Podczas dzisiejszego wydarzenia 2021 OPPO Future Imaging Technology, firma Oppo zaprezentowała nam serię innowacyjnych technologii, które w przyszłości znajdą się w ich smartfonach.

Oppo nadaje ton innowacjom w zakresie fotografii mobilnej, prezentując szereg nowatorskich rozwiązań

Nowości było kilka: sensor RGBW nowej generacji, płynny zoom optyczny 85-200mm, pięcioosiowa technologia optycznej stabilizacji (OIS) oraz następna generacja aparatu ukrytego pod ekranem (USC) wspieraną przez autorskie algorytmy AI.

Czytaj też: YouTube wprowadza kilka nowości, które ułatwią wyszukiwanie i nie tylko

Zacznijmy więc od nowego sensora RGBW

Dzięki sensorowi nowej generacji wprowadzającemu dodatkowe białe subpiksele (W) możliwa jest znacząca poprawa reakcji na światło. Przyczynia się do tego również przełomowa technologia DTI oraz opracowany przez Oppo algorytm pikseli 4 w 1. Dzięki temu czujnik jest w stanie przechwycić 60% więcej światła niż poprzednia generacja, zredukować szumy nawet o 35%, w efekcie dając nam wyraźniejsze i jaśniejsze zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych.

Czujnik RGBW nowej generacji, dzięki zaawansowanej technologii produkcji, oferuje zwiększoną moc obliczeniową, która potrzebna jest do uruchomienia złożonych algorytmów i maksymalizowania ilości danych wydobywanych przez białe piksele. Dla użytkowników oznacza to po prostu lepszą jakość zdjęć niezależnie od oświetlenia czy wyraźniejsze kadry portretowe. Jak zapowiada Oppo, czujnik trafi do urządzeń firmy od czwartego kwartału 2021 roku.

Zoom optyczny OPPO 85-200 mm wspierający superpłynne przybliżenia i pięcioosiowy system stabilizacji optycznej (OIS)

Nowy moduł to 85-200mm płynny bezstratny zoom optyczny. Zastosowano tu hybrydową technologię soczewek ze szkła i plastiku dodając elementy asferyczne i precyzyjne sterowanie mechaniką. Dzięki temu, bez względu na wielkość powiększenia zdjęcia będą wyraźne. Użytkownicy mogą cieszyć się płynnym przejściem przez cały zakres ogniskowej oferowany przez zoom z jakością obrazu porównywalną z profesjonalnymi aparatami fotograficznymi. Warto też wspomnieć, że technologia ta pozwoli uniknąć problemów, takich jak niedokładność balansu bieli, zniekształcenie kolorów czy wartości skokowe.

Pięcioosiowy OIS pozwala procesorowi gromadzić dane o ruchu żyroskopu. Przekazywane są do obiektywu i czujnika obrazu, które są napędzane przez odpowiednio: układy z łożyskami kulkowymi i stop z pamięcią kształtu. Gdy ruch obiektu jest nieduży, obrazy są stabilizowane głównie za pomocą OIS z przesunięciem obiektywu – obejmującego przesunięcie w poziomie (X) i w pionie (Y). Jednak w przypadku dużego ruchu wykorzystywany będzie OIS z przesunięciem czujnika i kompensacją algorytmu, by uzyskać stabilizację w pięciu osiach przestrzeni.

Pozwoli to uzyskać maksymalny kąt stabilizacji określony na 3°, a dzięki zwiększeniu kompensacji drgań nawet o 65% uzyskamy o wiele lepsze zdjęcia nocne lub w ruchu. Wyposażone w tę technologię urządzenia trafią na rynek od pierwszego kwartału przyszłego roku.

Innowacje Oppo dotyczą też aparatu pod ekranem

Podczas wydarzenia zaprezentowano również nową generację aparatu ukrytego pod ekranem. Dzięki innowacyjnej geometrii pikseli zapewniona zostanie jakość wyświetlanie 400 PPI w obszarze ekranu , który znajduje się nad aparatem. Oppo zastosowało również przezroczyste okablowanie i nową konstrukcję, co przełoży się na płynniejsze wrażenia i lepszą jakość wyświetlania. Zastosowano również obwody, które tym razem połączone są z jednym pikselem (jeden obwód na jeden piksel).

Czytaj też: Debiutują nowe flagowce Vivo – iQOO 8 i iQOO 8 Pro

Warto też wspomnieć o opracowanych algorytmach obrazowania SI (redukcja dyfrakcji, AWB i HDR), które zoptymalizują jakość obrazowania aparatu ukrytego pod ekranem. Dzięki wytrenowaniu redukcji dyfrakcji na dziesiątkach tysięcy zdjęć, technologia ta pomoże w robieniu wyraźniejszych i naturalniejszych fotografii.