Reklama
aplikuj.pl

Emulator PS1 na Xbox Series X|S. DuckStation działa idealnie

emulator ps1

Emulatory starszych konsol zwykle kojarzą nam się z pecetami. Tym razem jednak mamy do czynienia z emulatorem odpalonym na konsoli. DuckStation to emulator PS1 działający na XS.

Archiwizacja czy kradzież?

Dziś ciężko jest określić, czym jest emulacja pod względem prawnym. Z jednej strony można wykorzystać ją do zarchiwizowania starszych tytułów, które działają na nowszych sprzętach i dzięki temu nigdy ich nie tracimy. Z drugiej strony emulacja wykorzystywana jest też jako proces piracenia gry. Są osoby, które nie posiadają konsoli Nintendo, a dzięki jednemu z emulatorów WiiU ogrywają w 4K The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Czytaj też: Najładniejsza gra na PS5 to Call of Duty Vanguard. Pierwsze opinie zaskakują

Co jednak, gdy ktoś po prostu kupiłby taką kopię produkcję i grał w nią na komputerze? Czy to łamanie prawa? Kto o o tym decyduje? Prawa autorskie danego państwa czy producent sprzętu/gry? Czy posiadanie gry i konsoli nie sprawia, że powinniśmy móc bez obaw korzystać z emulacji dla lepszej jakości? Sprawa jest bardzo skomplikowana, pełna różnych opinii. Emulacja jednak prężnie się rozwija i od niedawna osiągnęła kolejny sukces.

DuckStation – emulator PS1 na Xbox Series

DuckStation to emulator pierwszego PlayStation, który od dłuższego czasu wykorzystywany jest na komputerach. Twórca programu, jakiś czas temu, przygotował jednak jego nową wersję, która oparta jest o Universal Windows Platform. Oznacza to, że pojawiła się opcja, aby DuckStation działało również na… Xbox Series X i Xbox Series S.

Czytaj też: GTA Remastered Trilogy opóźnione, choć o grach oficjalnie nie wiemy

Oczywiście, tak łatwo emulacji nie odpalimy na nowej konsoli Microsoftu. Sprzęt musi być przełączony na tryb deweloperski, który umożliwia większą ingerencję w oprogramowanie urządzenia. Jeśli jednak się z tym uporamy – emulacja stoi przed nami otworem.

Jak sprawdza się emulator PS1?

DuckStation okazuje się działać na Xbox Series bez żadnych problemów. Poniższe nagranie pokazuje możliwości oprogramowania na słabszym Xbox Series S i całość prezentuje się wspaniale.

Co ciekawe, DuckStation umożliwia skalowanie rozdzielczości gier. Emulator PS1 może podkręcić rozdziałkę 16 razy, co da nam obraz w jakości… 8K. Obraz w takiej rozdzielczości nie zostanie jednak zaprezentowany przez Xbox Series S, które jest ograniczone do 1440p. Trzeba przyznać, że dziwnie patrzy się na logo PlayStation na konsoli Xbox, ale… to naprawdę działa!