Reklama
aplikuj.pl

Jedno wyjście wideo kart graficznych Intel Arc potwierdza wysoką półkę

wyjście wideo kart graficznych Intel Arc, wyjście wideo Intel Arc, Intel ARc,

Intel od kilku dni nie przestaje udostępniać coraz to ciekawszych informacji na temat swoich nowych produktów. Tym razem zdradził jedno wyjście wideo kart graficznych Intel Arc, które bezpośrednio wskazuje, że nowa era graficzna Intela rozpocznie się z przytupem.

Wyjście wideo kart graficznych Intel Arc bezpośrednio wskazuje poziom zaawansowania

Więcej informacji na temat tego, co szykuje Intel na rynku dedykowanych kart graficznych dla graczy, znajdziecie tutaj. Informacji jest tam cała masa i obejmują one zarówno szczegóły co do rdzeni graficznych, jak i technologii XeSS, będącej odpowiedzią na DLSS od NVIDIA i FSR firmy AMD. Jednak to jedno wyjście wideo kart Intel Arc jasno wskazuje to, z jak zaawansowanym sprzętem będziemy mieć do czynienia.

Czytaj też: Microsoft prezentuje nową aplikację Paint na Windows 11

Okazało się, że pierwsze karty graficzne Intela w postaci modeli Arc z rdzeniami Alchemist (DG2) będą oferować wyjście DisplayPort 2.0, którego specyfikację nakreślono w 2019 roku, wspierając jednocześnie monitory o ultra wysokich rozdzielczościach i rozległej gamie kolorów. Firma potwierdziła to w aktualizacji sterownika w kernelu Linuxa, co zresztą niedawno zrobiło też AMD w związku ze swoimi kartami Radeon RX 7000.

Czytaj też: NVIDIA zdradza, ile kart graficznych trafiło do graczy

Przynajmniej więc karty graficzne Intel Arc z górnej półki będą więc wspierać wyjście Display Port 2.0 kodowanie 128b/132b i tryb transmisji UHBR (Ultra High Bit Rate) 20, który zapewnia przepustowość rzędu 80 Gb/s (faktycznie 77,38 GB/s). To sprawia, że jedno wyjście DP 2.0 będzie w stanie obsługiwać 30-bitowy monitor 8K przy 60 Hz HDR, czy 24-bitowy wyświetlacz 10K przy 60 Hz z HDR bez żadnej kompresji. Razem z nią w grę wejdą już ekrany o rozdzielczości do 16K przy 60 Hz lub wyświetlacze o niższej rozdzielczości, ale przy wysokich częstotliwościach odświeżania.