Pierwsze podejście do zebrania próbek występujących na powierzchni Marsa zakończyło się fiaskiem, ale łazik Perseverance ma wkrótce wykonać drugą próbę wykonania tego zadania.
Pierwsza miała miejsce 6 sierpnia i przez pewien czas wydawało się, że sześciokołowy pojazd wykonał zadanie z powodzeniem. Problem pojawił się, gdy przyszła pora na sprawdzenie „kieszeni”, w której powinny znajdować się zebrane fragmenty skał – i która to okazała się pusta. Inżynierowie zarządzający misją uznali jednak, iż wina nie leżała w instrumentach, jakimi dysponuje Perseverance, lecz strukturze materiału, który miał zostać zebrany.
Czytaj też: Dowody na występowanie wody na Marsie mogły zostać znalezione w XIX wieku
Nasz zespół ciężko pracował przez ostatnie 12 dni, aby upewnić się, że odpowiednio oceniliśmy dane z pierwszego podejścia do zebrania próbek, a także opracowaliśmy solidny plan na przyszłość. Po dalszym przeglądzie danych inżynieryjnych i obrazów, nasz ostateczny wniosek jest taki sam, jak nasza początkowa ocena: skała po prostu nie była odpowiednia.
Jennifer Trosper, Jet Propulsion Laboratory
Łazik Perseverance powinien wykonać drugie podejście do zbierania próbek pod koniec września
Kenneth Farley, jeden z naukowców związanych z realizacją misji, zakłada, iż drugie podejście do zbierania skał powinno nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Tym razem jednak areną działań łazika będzie tzw. rejon Citadelle, oddalony od miejsca pierwotnego pobierania próbek o około 150 metrów. Zadaniem Perseverance jest poszukiwanie informacji na temat genezy Marsa, panujących tam obecnie i w przeszłości warunków oraz dowodów na istnienie potencjalnego życia.