Reklama
aplikuj.pl

Łazik Perseverance się nie poddaje. Podejmie kolejną próbę zebrania marsjańskich skał

Pierwsze podejście do zebrania próbek występujących na powierzchni Marsa zakończyło się fiaskiem, ale łazik Perseverance ma wkrótce wykonać drugą próbę wykonania tego zadania.

Pierwsza miała miejsce 6 sierpnia i przez pewien czas wydawało się, że sześciokołowy pojazd wykonał zadanie z powodzeniem. Problem pojawił się, gdy przyszła pora na sprawdzenie „kieszeni”, w której powinny znajdować się zebrane fragmenty skał – i która to okazała się pusta. Inżynierowie zarządzający misją uznali jednak, iż wina nie leżała w instrumentach, jakimi dysponuje Perseverance, lecz strukturze materiału, który miał zostać zebrany.

Czytaj też: Dowody na występowanie wody na Marsie mogły zostać znalezione w XIX wieku

Nasz zespół ciężko pracował przez ostatnie 12 dni, aby upewnić się, że odpowiednio oceniliśmy dane z pierwszego podejścia do zebrania próbek, a także opracowaliśmy solidny plan na przyszłość. Po dalszym przeglądzie danych inżynieryjnych i obrazów, nasz ostateczny wniosek jest taki sam, jak nasza początkowa ocena: skała po prostu nie była odpowiednia.

Jennifer Trosper, Jet Propulsion Laboratory

Łazik Perseverance powinien wykonać drugie podejście do zbierania próbek pod koniec września

Kenneth Farley, jeden z naukowców związanych z realizacją misji, zakłada, iż drugie podejście do zbierania skał powinno nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Tym razem jednak areną działań łazika będzie tzw. rejon Citadelle, oddalony od miejsca pierwotnego pobierania próbek o około 150 metrów. Zadaniem Perseverance jest poszukiwanie informacji na temat genezy Marsa, panujących tam obecnie i w przeszłości warunków oraz dowodów na istnienie potencjalnego życia.