Reklama
aplikuj.pl

Ekologiczny nylon 66 porzucił cynk, czyli nowe eksperymenty badaczy

Ekologiczny nylon 66 porzucił cynk, nylon, nylon 66

Jeśli producent poszukuje wytrzymałego, trwałego i odpornego na pogodę sztucznego materiału, sięga zazwyczaj po specjalny rodzaj nylonu. Jego produkcja dla środowiska jest jednak kompletnie nieprzyjazna, dlatego naukowcy dążą do tego, żeby ekologiczny nylon 66 trafił wreszcie do produkcji.

Naukowcy chcą opracować ekologiczny nylon 66 i udało im się to już na dwóch frontach

Chociaż pod nazwą „nylon” rozumiemy zwykle całą rodzinę polimerów syntetycznych (poliamidów), to w jej skład wchodzi wiele rodzajów tego materiału, różniących się od siebie elementami budulcowymi i właściwościami. W przypadku nylonu 66 mamy do czynienia z materiałem o wymienionych wcześniej właściwościach, którego budują dwie cząsteczki, z których każda ma sześć atomów węgla, które są połączone razem jako powtarzająca się jednostka.

Czytaj też: Łazik Perseverance się nie poddaje. Podejmie kolejną próbę zebrania marsjańskich skał

Problem z produkcją nylonu 66 zaczyna się już na pierwszym z pięciu etapów, gdzie wykorzystuje się środek redukujący i katalizator z cynku o ograniczonych złożach na świecie. Dlatego też naukowcy postanowili spróbować znaleźć dla niego zamiennik. Okazało się, że jego funkcję może przyjąć żelazo, a dowiódł to zespół z laboratorium dr Briana Agee na University of Augusta, którego prace doczekają się publikacji w American Chemical Society (via Phys).

Czytaj też: Ruszyła produkcja PhonoGraft do leczenia przebitej błony bębenkowej

Naukowcy najpierw wskazali pierwiastki o podobnych właściwościach chemicznych, co cynk, ale jednocześnie obficie występujące w przyrodzie i bezpieczniejsze. Postawiono na kobalt, glin, żelazo, miedź i nikiel, jako zamiennik cynku, które w dążeniu do zidentyfikowania bardziej ekologicznych metod produkcji, poddano testom z użyciem prośrodowiskowego sprzętu. W testach wykazano, że żelazo było najlepszym katalizatorem testowanym do tej pory z tylko nieznacznie niższą wydajnością niż cynk.

Czytaj też: Mózg sprzed 310 milionów lat utrzymał się w zaskakująco dobrym stanie

Teraz naukowcy chcą dokonać tego samego, ale z udziałem rdzy lub tlenku żelaza, aby jeszcze bardziej zmniejszyć wpływ produkcji nylonu 66 na środowisko. Dodatkowo w swoich testach udowodnili, że ten ekologiczny nylon 66 można produkować szybciej i taniej przy użyciu naturalnego zasobu – słońca.