Reklama
aplikuj.pl

Marsjański śnieg różni się od ziemskiego. Zwiększa to szanse na przetrwanie tam życia

czerwona planet

Naukowcy, którzy opublikowali swoje wnioski na łamach Journal of Geophysical Research: Planets, twierdzą, że śnieg na Marsie w większym stopniu niż na Ziemi przypomina pył. Dzięki temu łatwiej podlega topnieniu, co może zwiększać szanse na przetrwanie życia na Czerwonej Planecie.

Tego typu informacje są następstwem badań prowadzonych z użyciem Mars Reconnaissance Orbiter, sondy zarządzanej przez NASA, która trafiła na orbitę Marsa w 2006 roku. Autorzy badania przeprowadzili też symulacje komputerowe, na podstawie których mogli dowiedzieć się, jaka jest struktura śniegu pokrywającego powierzchnię Czerwonej Planety. Okazało się, iż w porównaniu do ziemskiego białego puchu, ten marsjański w większym stopniu przypomina pył.

Czytaj też: Mars wysycha, a naukowcy szukają winnych. Problemem są nawet małe burze piaskowe

W praktyce oznacza to, że jest on bardziej podatny na topnienie. Jeśli tak się dzieje, to być może kilka centymetrów pod warstwą śniegu skrapla się woda, która z naszej perspektywy wydaje się kluczowa w kontekście podtrzymania życia. Wiadomo też, że klimat Marsa jest bardzo zmienny, przez co rzeczona planeta mogła doświadczyć co najmniej kilku epok lodowcowych.

Śnieg na Marsie mógłby być bardziej podatny na topnienie niż ziemski

W przeszłości prawdopodobnie na miejscu występowały rzeki i jeziora, lecz z czasem sytuacja uległa zmianie: atmosfera przerzedziła się, a część wody „uciekła” w przestrzeń kosmiczną. Nie oznacza to jednak, że czwarta planeta od Słońca jest całkowicie sucha. Pojawiały się nawet doniesienia o obecności podpowierzchniowych jezior wypełnionych ciekłą wodą, a raczej tzw. solanką. Nie wiadomo jednak, czy faktycznie znajduje się w nich ciecz czy może inne substancje.