Reklama
aplikuj.pl

Laptopowy procesor Alder Lake-P przetestowany w VivoBook od ASUSa

Laptopowy procesor Alder Lake-P

Nowe procesory Intela 12. już generacji wyciekają od pewnego czasu regularnie, ale do tej pory mieliśmy do czynienia głównie z modelami desktopowymi (Alder Lake-S). Dziś z kolei mamy dla Was coś wyjątkowego, bo laptopowy procesor Alder Lake-P, który znalazł się na pokładzie niewydanego jeszcze VivoBook X1603ZA.

Nieznany procesor Alder Lake-P pojawił się w UserBenchmark 

Ten procesor pojawił się w wątpliwym benchmarku UserBenchmark, jako CPU oferujący 12 wątków przy jednoczesnym posiadaniu ośmiu rdzeni. Jeśli taka konfiguracja wydaje się Wam niemożliwa, to nadróbcie wszystkie braki w moim kompendium wiedzy na temat procesorów Alder Lake. Taka konfiguracja mówi jasno, że ten procesor łączy cztery rdzenie Performance z czterema rdzeniami Efficiency.

Czytaj też: Nowa flagowa karta NVIDIA? GeForce RTX 3090 ponoć spadnie z tronu

Taktowanie tych rdzeni zgłoszono na poziomie od 1 do 2,9 GHz, ale zważywszy na naturę przecieku, brak oficjalnego wsparcia i najpewniej egzemplarz w formie próbki inżynieryjnej, lepiej nie zwracać na to szczególnej uwagi. Po stronie wydajności ten nieznany laptopowy procesor Alder Lake-P uzyskał 150 punktów w teście jednordzeniowym, 291 punktów w dwurdzeniowym, 499 w cztero- i wreszcie 660 punktów w ośmordzeniowym. Ten wynik jest jednak zaniżony przez operacje wykonywane w tle i problematyczną temperaturę, która doprowadzała najpewniej do thermal-throttlingu.

Czytaj też: Spójrzcie na zdjęcie procesora Intel Alder Lake-S. Tak wygląda Core 12. generacji

W porównaniu do konkurencji, czyli mniej więcej opowiadającemu temu Intel Core procesorowi AMD Ryzen 7 5800H, mowa o kolejno 150, 296, 567 i 1020 punktach. To sugeruje podobną wydajność aż do 4-rdzeniowej wydajności, ale należy pamiętać, że to tylko poglądowe porównania, dlatego nie można brać ich, jako wyrocznię co do finalnej wydajności.