Reklama
aplikuj.pl

Ribble chciało stworzyć najszybszy rower na świecie. Owocem tego jest Ultra SL R

Ribble, najszybszy rower na świecie, Ribble Ultra SL R

Trzy lata pracy firmy Ribble nad Ultra SL R zostały właśnie zakończone, a ich owocem jest domniemany najszybszy rower na świecie, którego rozwój możecie podejrzeć w szczegółach w oficjalnym dokumencie Ultra Development PDF. Najważniejsze sprowadza się do samej ramy w cenie około 17250 zł, podczas gdy cena rowerów waha się od 19 do 32 tysięcy złotych.

Ultra SL R, czyli najszybszy rower na świecie

Wspomniany 3-letni wysiłek firmy sprowadzał się do szlifowania aerodynamicznego profilu Ultra SL R, co przeprowadzano przede wszystkim w tunelu aerodynamicznym i na torze. Wszystko po to, aby stworzyć z czasem najszybszy na świecie rower szosowy, który zachwyca aerodynamiką i radzi sobie z oporem powietrza wzorowo. Przynajmniej według producenta.

Czytaj też: Trailerduck rozwiązuje problem rowerów transportowych. To rowerowa przyczepka

Ribble wspomina, że względem swojego poprzedniego flagowca, Ultra SL R pozwala zaoszczędzić 75 sekund na odcinku 40 km przy średniej prędkości 35 km/h i wietrze bocznym od 5 do 10 stopni. Tym poprzednim flagowcem był Endurance SL R, który był dla nowości w pewnym stopniu wzorcem, ale takim, którego całkowicie przerobiono.

Czytaj też: Nowa 7-biegowa piasta wewnętrzna Kindernay VII dla rowerów

Dbanie o możliwie najniższy opór powietrza rozpoczęto od kierownicy, czyli pierwszego elementy, który w przypadku roweru się z nim mierzy. W tym celu zaprojektowano ją od nowa, stawiając na nietypowe dźwignie hamulcowe. Aby dalej zniwelować ten opór, Ribble zapewnił samej ramie kształt, który prowadzi strumień powietrza wokół rowerzysty, co ponoć przełożyło się na zmniejszenie oporu o 2,1 dla roweru i rowerzysty. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej tego projektu.