Reklama
aplikuj.pl

NASA odkryła nowe egozplanety. Ile łącznie jest ich znanych nauce?

astronomia

NASA ogłosiła odkrycie 40 nieznanych wcześniej egzoplanet. Tym samym liczba opisanych planet pozasłonecznych wzrosła do 4512.

Odkrycia nastąpiły w ramach Exoplanet Exploration Program, a poinformowano o nich wczoraj. Co ciekawe, w większości przypadków kluczową rolę odegrał niedziałający już Kosmiczny Teleskop Keplera, który przeszedł na zasłużoną emeryturę w 2018 roku.

Czytaj też: Rozbłyski słoneczne mniej groźne dla egzoplanet niż sądzono? Nowe badania podważają wyniki wcześniejszych

I choć łączna liczba znanych nauce egzoplanet wynosi ponad cztery i pół tysiąca, to oczywistym jest, że w rzeczywistości takich obiektów jest znacznie, znacznie więcej. Ich znajdowanie jest jednak trudniejsze niż lokalizowanie gwiazd. Wystarczy wspomnieć, że NASA obecnie ma na celowniku około ośmiu tysięcy kandydatów do miana planet. W ich przypadku konieczne są jednak dodatkowe obserwacje, które umożliwią potwierdzenie natury tych obiektów.

Pierwsze egozplanety odkryto pod koniec lat 80. a obecnie nauce jest znanych 4512 takich obiektów

Odkrywanie egzoplanet znacząco przyspieszyło w ostatnich latach. Poza tym, pierwsze tego typu znaleziska miały miejsce pod koniec lat 80., co pokazuje, jak ogromny postęp nastąpił w tej dziedzinie. Jedną z podstawowych technik ich znajdowania pozostaje tzw. metoda tranzytu, która polega na obserwowaniu ściemnień gwiazdy wywoływanych przechodzeniem przed jej tarczą krążących wokół niej planet.

Czytaj też: Pobliska egzoplaneta zawiera w atmosferze cząsteczkę powszechną na Ziemi

Wśród egzoplanet, których odkrycie ogłoszono w poniedziałek, na uwagę zasługuje między innymi Superziemia GJ 486 b, która krąży wokół czerwonego karła. Jej masa wynosi 2,82-krotność masy naszej planety. Potrzebuje ona 1,5 dnia na pokonanie orbity swojej gwiazdy i znajduje się zaledwie 26 lat świetlnych od Ziemi. Z kolei TOI-1231 b jest ponad 15-krotnie masywniejsza od Ziemi, a wykonanie pełnego obrotu wokół jej gospodarza zajmuje jej 24,2 dnia.