Reklama
aplikuj.pl

Ta inteligentna koszulka może monitorować pracę serca

Naukowcy związani z Rice University zaprojektowali inteligentną koszulkę, która składa się z włókien z nanorurek węglowych. Z jej wykorzystaniem można monitorować pracę serca osób noszących to ubranie.

Opis projektu jest dostępny na łamach ACS Publications, a główna autorka publikacji, Lauren Taylor, twierdzi, że następnym obszarem zainteresowania jej zespołu będą plastry z nanorurek węglowych przyklejane bezpośrednio na skórę.

Czytaj też: Ten inteligentny naszyjnik NeckFace śledzi mimikę, aby ocenić emocje

Jeśli chodzi natomiast o inteligentną koszulkę, to tu również można wspomnieć o kilku interesujących elementach. Włókno, z którego jest ona wykonana ma być wytrzymałe, ale cechuje się przy tym elastycznością, która powoduje, że taki materiał nadaje się do produkcji odzieży. Poza tym, t-shirt umożliwia łączenie się przez Bluetooth – to za sprawą elektrod, które mogą przesyłać zebrane dane na wybrane urządzenia.

Inteligentna koszulka nie tylko zbiera dane, ale może je również przesyłać przez Bluetooth

Podwaliny pod opisywany projekt stworzył Matteo Pasquali, który zajmował się włóknami z nanorurek węglowych już w 2013 roku. To właśnie on i jego współpracownicy badali potencjalne zastosowania dla tego typu materiałów. W grę wchodzi między innymi wykorzystanie ich do regeneracji uszkodzeń serca, w formie implantów, a nawet w odniesieniu do technologii lotniczych i kosmicznych.

Czytaj też: Nowe smartwatche Fossil zadebiutowały. Co oferują Fossil Gen 6?

Z czasem okazało się, iż takie włókna mogą nadać się do produkcji odzieży. Inteligentna koszulka zawiera nie tylko włókna z nanorurek węglowych, ale również diody LED. Jest ona w stanie monitorować tętno i wykonywać EKG, czyli elektrokardiografię. Takie ubranie mogłoby być szczególnie przydatne dla osób z wadami serca bądź narażonych na problemy z tym narządem.