Reklama
aplikuj.pl

Wyróżniał się talentem, ale nie wzrostem. Michał Anioł był zaskakująco niski

Michał Anioł bez wątpienia był genialnym artystą. Naukowcy twierdzą jednak, że twórca legendarnych rzeźb i fresków miał nie więcej niż 160 centymetrów wzrostu.

Oczywiście społeczeństwo na przestrzeni XV i XVI wieku było znacznie niższe niż obecnie, ale mimo to nawet wtedy Michał Anioł raczej nie wyróżniał się swoimi gabarytami. Badacze doszli do takich wniosków analizując jego obuwie: parę skórzanych butów i jeden skórzany pantofel wchodzące w skład kolekcji Muzeum Casa Buonarroti we Florencji.

Czytaj też: Skąd się wzięły konopie? Archeolodzy twierdzą, że udomowiono je w epoce kamienia

Analiza przeprowadzona przez naukowców jest pierwszą, która umożliwiła oszacowanie cech artysty na podstawie pomiarów należących do niego przedmiotów, takich jak obuwie. Dzięki temu doszli oni do wniosku, że Michał Anioł – choć bez wątpienia wyróżniał się ze względu na swój talent – to przy 160 cm wzrostu raczej nie należał do ówczesnych gigantów.

Michał Anioł miał nie więcej niż 160 cm wzrostu

Co ciekawe, uzyskane wyniki wydają się zgodne z opisem Michała Anioła wykonanym przez XVI-wiecznego pisarza Giorgio Vasariego. Napisał on, że słynny artysta był „szeroki w ramionach”, podczas gdy jego wzrost był średni. Warto jednak mieć na uwadze, że nie ma pewności, by buty objęte badaniami faktycznie należały do Michała Anioła. Z pewnością nosiła je ta sama osoba, lecz istnieje możliwość, że należały one do jednego z mężczyzn żyjących w otoczeniu artysty.

Czytaj też: Pojedynek Dawida z Goliatem. Archeolodzy znaleźli grot pochodzący z okresu bibiljnej potyczki.

Jako że szczątki Michała Anioła nigdy nie zostały ekshumowane i objęte analizami, naukowcom trudno jest skompletować historię jego życia. Wiadomo, że zmarł on w wieku 88 lat, choć badacze nie są w stanie stwierdzić, jaki był stan zdrowia mężczyzny w ostatnich latach jego życia. Badania takie jak to, o którym piszemy dzisiaj mogą jednak ułatwić poznawanie tajemnic legendarnego rzeźbiarza.