Reklama
aplikuj.pl

Volkswagen idzie w autonomię. Firma rozpoczęła testy autonomicznych ID.Buzz

Volkswagen idzie w autonomię, testy autonomicznych ID.Buzz, Volkswagen, autonomia ID Buzz

Volkswagen już dawno zapowiadał, że jego elektryczne minibusy nowej generacji będą platformą do rozwijania technologii autonomicznych. Teraz z okazji trwających targów motoryzacyjnych IAA Mobility w Monachium dowiedzieliśmy się, że testy autonomicznych ID.Buzz już trwają i wkrótce nabiorą tempa.

Na ten moment testy autonomicznych ID.Buzz trwają w bezpiecznym środowisku, ale zaraz się to zmieni

Te testy autonomicznych ID.Buzz dotyczą oficjalnie nazywanych mianem Buzz AD prototypów, które obecnie jeżdżą po zamkniętym obiekcie na międzynarodowym lotnisku w Monachium. Jednak firma, we współpracy z zaangażowaną w projekt Argo AI, planuje wkrótce rozpocząć testy na ulicach Monachium, aby w 2025 roku wykorzystać je do autonomicznej usługi autobusów w Hamburgu.

Czytaj też: Premiera Dacia Jogger. To czwarty filar oferty producenta, będący mariażem crossovera i vana

Prototypy Buzz AD wykorzystują technologię autonomicznej jazdy poziomu czwartego od firmy Argo AI, która opiera się na kamerach, radarze i dużym czujniku LiDAR umieszczonym na dachu. Na podstawie zbieranych danych, pokładowe oprogramowanie buduje 360-stopniowy obraz otoczenia podczas jazdy, dodatkowo przewidując ruch pieszych i pojazdów.

Czytaj też: BMW Motorrad ujawniło elektryczny motocykl CE-02 dla młodszych fanów jednośladów

Na tej podstawie odpowiednio kontroluje silnik, układ kierowniczy i hamulcowy, aby bezpiecznie dla siebie i otoczenia osiągnąć cel. Według Volkswagena obecne prototypy mogą wykrywać obiekty z odległości ponad 400 metrów, a nawet radzą sobie z bardzo ciemnymi lakierami, dzięki opatentowanej technologii, dzięki której wykrywają pojedyncze fotony światła.