Reklama
aplikuj.pl

Celem tej firmy jest długowieczność. Za jej finansowaniem stoją najbogatsi ludzie świata

Altos Labs to firma zajmująca się technologią, która miałaby umożliwić „programowanie” ludzkich organizmów w celu osiągnięcia długowieczności. Wśród osób udzielających finansowego wsparcia są między innymi Jeff Bezos czy Jurij Milner.

Juan Carlos Izpisúa Belmonte jest jednym z wielu naukowców działających na rzecz Altos Labs. Być może nazwisko biologa obiło się wam o uszy w 2017 roku, kiedy to rozpoczął badania nad stworzeniem chimery człowieka i świni. Kolejnym członkiem zespołu jest laureat nagrody Nobla, Shinya Yamanaka, który zajmował się badaniami nad odwracaniem procesów starzenia w komórkach.

Czytaj też: Jeff Bezos rezygnuje ze stanowiska szefa Amazona i poleci w kosmos

Tzw. biologiczne przeprogramowywanie jest powszechnie uznawane za odpowiedni sposób na spowolnienie procesu starzenia. Jak wynika z informacji udostępnionych przez MIT Technology Review, naukowcy z Altos Lab nie mają jasno określonych celów czy terminów. Firma ma jednak dążyć do stworzenia „wspaniałej nauki”, choć nikt nie pokusił się o wyjaśnienie, co miałoby to oznaczać.

Celem naukowców związanych z Altos Labs jest długowieczność, ale firma nie precyzuje swoich planów

Jeden z badaczy zaangażowanych w opisywany projekt, Manuel Serrano, przyznaje, że zaoferowane mu stawki były nawet 10-krotnie wyższe od tych, które zarabiał w dotychczasowym miejscu pracy. Jeśli chodzi o to, co ma być jego zadaniem, Serrano twierdzi, iż on i jego współpracownicy skupią się na zrozumieniu procesu odmładzania.

Czytaj też: CRISPR działa w kosmosie. Astronauci użyli go do naprawy DNA

Długowieczność, czy wręcz nieśmiertelność od dawna pasjonowała ludzkość – być może takie zainteresowanie jest równie długie, jak historia naszej cywilizacji. Jak na razie nikomu nie udało się jednak poczynić znaczących postępów w tej kwestii. Czy ogromne fundusze, zapewniane przez najbogatszych tego świata, wystarczą? Wydaje się to możliwe, choć pewnych ograniczeń natury biologicznej nie da się przeskoczyć – i tak właśnie może być w tym przypadku.