Reklama
aplikuj.pl

Akcelerometr smartfona jako kontroler dzięki Raspberry Pi Pico

Akcelerometr smartfona, Raspberry Pi Pico

W obecnych czasach każdy z nas może być domorosłym konstruktorem czy inżynierem. Wystarczy kupić stosowną platformę testową, poznać podstawy jakiegoś języka programowania i wyposażyć się w prosty komputer, którego będziemy programować. Przykładem tego jest nowy projekt z Raspberry Pi Pico w roli głównej.

Dzięki Raspberry Pi Pico akcelerometr smartfona stał się kontrolerem, ale nie obyło się bez niestandardowej aplikacji

Niejaki MohammadReza Sharifi na swoim YouTube pokazał, jak wykorzystał akcelerometr w swoim smartfonie w roli kontrolera zabawkowego samochodu. Dzięki niemu można samochodem ruszać i skręcać tak, jak w grach mobilnych wszelakiego typu, gdzie paramy się sterowaniem wirtualnego bolidu na torze wyścigowym. Innymi słowy, zmiana położenia smarfona (przechylanie go z pozycji pierwotnej) wysyła sygnał, na podstawie którego silniki elektryczne i układ kierowniczy przesuwa samochodzik w konkretnym kierunku.

Czytaj też: Spojrzenie robota ma niezwykły wpływ na ludzki mózg. Naukowcy uwiecznili to na wideo

W tym projekcie najważniejsze jest jednak to, że bazuje on na niestandardowej aplikacji na Androida, która służy do wysyłania danych akcelerometru do zamontowanego w samochodziku komputerze Raspberry Pi Pico w czasie rzeczywistym.

Czytaj też: Hyundai Ioniq 5 Robotaxi, czyli autonomiczna taksówka elektryczna nadchodzi

Dokonano tego z wykorzystaniem platformy MIT App Inventor, która pozwoliła stworzyć aplikację, komunikującą się z Pico za pośrednictwem Bluetooth. Dostęp do niej może otrzymać każdy, bo jej kod na licencji open-source został udostępniony na GitHubie.