Reklama
aplikuj.pl

Coraz większe szanse na procesor graficzny RISC-V. Biblioteka CUDA doczekała się portu

procesor graficzny RISC-V, biblioteka CUDA RISC-V

Najpewniej słyszeliście już o RISC-V, czyli architekturze na bazie zestawu instrukcji ISA, do której dostęp może uzyskać każdy i to za darmo. Dlatego właśnie tak wiele wspomina się o niej w ostatnich czasach i dlatego interesuje się nią nawet Apple. Jeśli śledzicie ten temat, to z pewnością wiecie, jak ważny jest poczyniony właśnie krok, który kiedyś może zapewnić światu powszechnie dostępny procesor graficzny RISC-V.

Na ten moment bowiem RISC-V wykorzystuje się głównie do produkcji procesorów centralnych (CPU), ale kiedyś stworzono już procesor graficzny ogólnego przeznaczenia na bazie tej architektury. To właśnie on jest tutaj głównym bohaterem, bo inżynierowie stojący za projektem RISC-V GPGPU o nazwie Vortex rozszerzyli jego możliwości poza obsługę API OpenCL 1.2, sięgając po niektóre obliczenia CUDA od NVIDIA.

Czytaj też: Premiera Turing Pi V2. To minikomputer kompatybilny z NVIDIA Jetson

CUDA firmy NVIDIA, to unikalna platforma obliczeniowa i API. Programowanie aplikacji pod kątem jej obsługi sprawia, że każdym razem, gdy system wykrywa procesor graficzny oparty na CUDA, uzyskuje ogromny wzrost wydajności w zoptymalizowanych pod tym kątem aplikacjach.

Czytaj też: NVIDIA CMP 170HX przetestowana. Ta kryptograficzna karta kopie jak szalona

[…] w tym projekcie proponujemy i budujemy potok do obsługi kompleksowej migracji CUDA: potok akceptuje kody źródłowe CUDA jako dane wejściowe i wykonuje je na rozszerzonej architekturze GPU RISC-V. składa się z kilku kroków: tłumaczy kod źródłowy CUDA na NVVM IR, konwertuje NVVM IR na SPIR-V IR, przekazuje SPIR-V IR do POCL, aby uzyskać plik binarny RISC-V, a na koniec wykonuje plik binarny na rozszerzonym GPU RISC-V.

– tłumaczą inżynierowie w swojej obszernej publikacji na temat owocu swoich prac.

NAGŁÓWEK