Reklama
aplikuj.pl

Kontroler dysku PlayStation 5 ujawniony. Tajemnica algorytmu Kraken ciągle nierozwiązana

Kontroler dysku PlayStation 5 ujawniony, tajemnica algorytmu Kraken, Kontroler dysku PlayStation 5, Marvell

Do tej pory pamięć masowa konsoli PlayStation 5 nadal pozostaje sporą tajemnicą, o której Sony nie mówi za wiele. Jednak dziś znany badacz układów półprzewodnikowych (Fritzchens Fritz) zapewnił nam odpowiedź na pytanie, jaki kontroler dysku PlayStation 5 wykorzystało Sony w swoim wewnętrznym SSD.

Właśnie poznaliśmy twórcę, który odpowiada kontroler dysku PlayStation 5… i co z tego?

Wedle najnowszego odkrycia najwyraźniej Sony w celu ulepszenia pamięci masowej konsoli PlayStation 5 sięgnęło po pomoc firmy trzeciej. Do tej pory wiedzieliśmy, że wykorzystany w niej dysk doczekał się opracowania specjalnego algorytmu kompresji Kraken w celu zmniejszenia rozmiarów plików i zwiększenia wydajności. Sama technologia kompresji Sony najwyraźniej jest opatentowana, ale to nie oznacza, że firma sama opracowała cały sprzęt. Wygląda na to, że o pomoc poprosiła znanego producenta kontrolerów SSD – firmę Marvell.

Czytaj też: Nowe wieści o PlayStation 5 Pro od Sony. Wysoka cena i możliwości

Wspomniany badacz wrzucił do sieci m.in. zdjęcia wykonane z wykorzystaniem mikroskopu elektronowego, które przedstawiają kontroler CXD90062GG dysku w PlayStation 5, który najwyraźniej został stworzony przez firmę Marvell Technology. Wskazuje na to wyraźnie oznaczenie Marvell Titania 2, które dodatkowo mówi jasno, że kontroler został zaprojektowany w 2018 roku. Jednak o samych kontrolerach Titania Marvell nigdzie nie wspomina, więc najpewniej są to te specjalnie stworzone dla firmy Sony.

Czytaj też: Spider-Man 2, God of War 2? Co Sony pokaże na PlayStation Showcase 2021?

To z kolei budzi pytania, czy wykorzystywany przez kontroler SSD w PS5 algorytm Kraken został opracowany przez Sony, czy może firmę Marvell. W pierwszym przypadku jego cudowne działanie (redukowanie wagi plików gry do nawet 60% i zwiększanie wydajności odczytu i zapisu) nigdy nie wyjdą poza ekosystem PlayStation, ale w drugim są szanse, że Marvell kiedyś zaprezentuje odmianę algorytmu Kraken w swoich kontrolerach do konsumenckich dysków SSD.