Reklama
aplikuj.pl

Odkryto samoczynnie naprawiającą się ceramikę w temperaturze pokojowej

samoczynnie naprawiającą się ceramikę

W dzienniku Science Advances pojawił się właśnie nowy artykuł autorstwa naukowców z Texas A&M University, którzy odkryli samoczynnie naprawiającą się ceramikę. Wyjątkowe w tym jest to, że proces zachodzi w temperaturze pokojowej i nie wymaga specjalnego przygotowywania.

Ceramiczne materiały są wręcz cudowne i naukowcy udowodnili to ponownie, odkrywając wyjątkową samoczynnie naprawiającą się ceramikę

Materiały ceramiczne znoszą w bardzo dobry sposób wysokie temperatury, ale choć ogólnie są wytrzymałe, to dręczy je wysoka kruchość. Dlatego ceramika poddawana naprężeniom mechanicznym jest podatna na pękanie, co może szybko doprowadzić do jej całkowitego zniszczenia, czyli pęknięcia. Dlatego niektóre produkty z ceramiki zostały stworzone do samonaprawy tych pęknięć, ale zwykle wymaga to reakcji chemicznych, które zachodzą w bardzo wysokich temperaturach.

Czytaj też: Powstały sztuczne komórki, które mogą naśladować zachowanie tych prawdziwych

Jednak teraz naukowcy z Texas A&M odkryli nieznany wcześniej mechanizm samoregeneracji w konkretnym typie ceramiki, która działa w temperaturze pokojowej. Mowa dokładnie o węgliku chromo-aluminiowym, który nie tylko może spowolnić propagację pęknięć, a nawet zacząć je leczyć, a wszystko to w temperaturze pokojowej. Dzięki temu są znacznie bardziej przydatne w rzeczywistych zastosowaniach.

Czytaj też: Znaleźli skamieniałości roślin sprzed milionów lat. Co mówią nam na temat rodzaju Anthrophyopsis?

Naprawdę ekscytujące jest to, że ten mechanizm samoleczenia może zachodzić wielokrotnie, zamykając nowo powstałe pęknięcia i opóźniając w ten sposób uszkodzenie materiału.

– mówi Hemant Rathod, główny autor badania.

Czytaj też: Statki towarowe „spojrzą” w przyszłość. Pomoże im proste równanie matematyczne

Naukowcy twierdzą, że ten rodzaj samonaprawiającej się ceramiki może być szczególnie przydatny do naprawy pęknięć, które tworzą się w materiałach poddawanych wysokim obciążeniom, takich jak silniki odrzutowe, statki naddźwiękowe i reaktory jądrowe. Innymi słowy, odkryli nowy materiał, który może zostać wykorzystany tam, gdzie wytrzymałość i niezawodność jest priorytetem.