Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Fractal Design Lumen S24 RGB

test Fractal Design Lumen S24 RGB, recenzja Fractal Design Lumen S24 RGB, opinia Fractal Design Lumen S24 RGB

Fractal Design Lumen S24 RGB to jedno z najnowszych AiO na rynku. Jak wypadnie ono w naszych testach?

Akcesoria Fractal Design Lumen S24 RGB

Wraz z chłodzeniem otrzymujemy zestaw montażowy, kabel ARGB do bloku oraz instrukcję. Niestety pasta termoprzewodząca jest bezpośrednio nałożona na podstawę bloku – szkoda, że nie ma dodanej osobnej tubki. Montaż jest bardzo typowy i podobny do mnóstwa różnych AiO. Gwarancja wynosi 5 lat, co jest naprawdę sporym czasem.

Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Shadow Rock Slim 2

Specyfikacja Fractal Design Lumen S24 RGB

AiO wygląda naprawdę świetnie. Podświetlane wentylatory + świetnie wyglądający i również podświetlany blok tworzą moim zdaniem znakomity efekt wizualny. Całość więc zdecydowanie znakomicie będzie wyglądała w obudowie z oknem. Ważne jest też, że górna część bloku jest obracana ze skokiem 90°. Można więc go dopasować do wybranej orientacji montażu.

Chłodnica ma wymiary 272 x 120 x 27 mm i jest wykonana z aluminium. Ma on korek, po którego odkręceniu można uzupełnić poziom cieczy w zestawie. Najciekawsza jest jednak pompka, która jest dosłownie wbita w chłodnicę, co pozwala ominąć patent Aseteka. Działa ona z prędkością 4000 RPM i zasilana jest ze złącza 3 pin. Jej maksymalna głośność wynosi 22 dBA.

Z chłodnicy wychodzą dwa 400 mm węże. Są one oplecione nylonem. Z blokiem połączenie jest ruchome, więc raczej nie powinniście mieć problemów z ich ułożeniem w obudowie. Sam blok ma miedzianą podsatwkę. Jego dokładne wymiary to 79 x 67 x 43 mm. Wychodzi z niego jeden kabel ARGB.

Dołączone wentylatory to dwa modele Aspect 12 RGB PWM. Ich maksymalna prędkość wynosi 2000 RPM, przepływ powietrza 56 CFM, ciśnienie 2,34 mmH2O, a głośność 33,2 dBA. Śmigła oparte są o łożysko typu Rifle. Wychodzą z nich dwa kable – 4 pin PWM (męski i żeński) oraz ARGB 3 pin (męski i żeński). Szkoda więc, że w nazwie całości nie ma ARGB zamiast RGB.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i7 11700K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
Dysk
Silicon Power XD80 512 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Fractal Design Lumen S24 RGB

AiO wypadło bardzo dobrze w testach. Bez problemów radzi sobie z procesorem bez OC nawet na 800 RPM. Po OC wyniki również są niezłe, ale nie ma co liczyć na niższe niż maksymalne obroty – potrafi się wtedy zrobić gorąco. Dodatkowo na 800 RPM zanotowałem 100°C na jednym z rdzeni i wtedy przerwałem test. Na maksymalnych obrotach AiO jest dosyć głośne, natomiast na 1200 RPM jest już całkiem nieźle, a na 800 RPM jest blisko idealnej ciszy.

Czytaj też: Test chłodzenia XPG Levante 360

Podsumowanie testu Fractal Design Lumen S24 RGB

Fractal Design Lumen S24 RGB powinien kosztować ok. 500 zł (109,99 euro), choć w polskich sklepach może być trochę drożej. Uważam jednak, że jest ono w pełni warte rekomendacji.

Chłodzenie jest bardzo dobrze wykonane i ma naprawdę prosty montaż. Trochę jednak szkoda, że pasta nie jest dodawana osobno w tubce, a jest preaplikowana. AiO znakomicie też wygląda. W szczególności sam blok przykuwa wzrok. Warto tutaj też zwrócić uwagę na umiejscowienie pompki, która jest na chłodnicy.

W testach AiO wypadło bardzo dobrze i bez wątpienia oferuje znakomitą wydajność. Fractal Design Lumen S24 RGB na maksymalnych obrotach jest dosyć głośny, ale już na 1200 RPM jest całkowicie akceptowalnie. Na 800 RPM raczej już jego nie usłyszycie.

Nowa seria AiO od Fractal Design jest naprawdę znakomita i warta rozważenia podczas zakupów. Mam nadzieję, że niedługo znajdzie się ona w sklepach, a ceny nie będą znacznie większe od tych sugerowanych.